Hlavní obsah

Tajemství kuchyňských zásuvek

Základem současného masivního, sektorového či vestavěného nábytku zůstávají zásuvky a regály zakryté dvířky. Změnily se ovšem materiály, dekor i kování. Masiv je stále v kurzu, ale převažuje laminovaná dřevotříska a lakované MDF povrchy. U vestavěných skříní pak hliníkové a ocelové rámy, které bezpečně udrží chod posuvných dveří.

Tajemství kuchyňských zásuvek

Výrobci kuchyní dbají na ergonomii a umějí kuchyň přizpůsobit rodině na míru. Opravdovou revoluci přináší zásadní změna v nábytkovém kování. Zásuvky už nedrhnou, když je více povytáhneme. Tiše a hladce pojíždějí po precizních kuličkových výsuvech s kovovými kolejničkami. Některé systémy nabízejí plný výsuv, při kterém se zpřístupní i zadní části zásuvek.

Podle šířky unesou 30, 50 nebo 70 kg. Pořádku v ukládání předmětů, příborů, nádobí, talířů nebo potravin a kořenek v zásuvkách napomáhají flexibilní přepážky, mřížky, či vaničky. Tak se využije každý cm2 jejich plochy, předměty jsou zafixovány, nerozbíhají se a nehalasí při prudkém zavírání. Nejnovější trend směřuje ke dvířkům a zásuvkám bez úchytek, s tlumením a samočinným dotykovým ovládáním.

Zapuštěné závěsy

Díky moderním zapuštěným závěsům se dvířka lépe otevírají, nezadrhávají se a dají se přesně seřídit. V kuchyních se stále častěji uplatňují nové nábytkové prvky - např. potravinové skříně vyjíždějící do místnosti s regály umožňujícími ze stran rychlý přístup k uloženým potravinám nebo nádobí.


:. Základem každé kuchyně jsou přehledné a snadno dostupné úložné prostory. Foto Koryna.

Přístup do horních skříněk umožňují nahoru výklopné dveře, obvykle zasklené s hliníkovými rámečky. Kloubové mechanismy zvládnou i těžší a široká dvířka. Úchyty jsou instalovány tak, aby otevírání a zavírání zvládli i uživatelé menší postavy.

Chytré zásuvky

Špičkoví výrobci nábytkového kování dnes nabízejí zásuvkové systémy s fascinujími vlastnostmi. Boční, nebo v bočnicích vestavěné lineární mechanismy s desítkami precizních kuliček umožňují bezhlučný plný výsuv. K nim připojené nebo integrované hydraulické nebo vzduchové tlumiče umožňují jejich tiché zasunování, aniž by narážely prudce na korpus. Cena takového systému pro jednu zásuvku přijde podle komfortu a provedení od 400 do 1200 Kč.

Dotykové ovládání

Trend směřuje k bezúchytovému otevírání zásuvek a dveří, s inovativním dotykovým ovládáním. Dveře i čela zásuvek jsou hladké a otevírají se lehkým dotykem ruky nebo kolenem na libovolném místě jejich čela. Tak se mohou vysunout téměř až do plného vytažení. Zpět se však musí zatlačit.

Dovírání a bezhlučné uzavření zásuvky nezávisle na jejím zatížení zajišťují samouzavírací systémy s pružinou. Nežádoucímu otevření brání integrovaná zarážka, na přání uživatele i dětská pojistka. To vše dokáží rozměrem malé kompaktní prvky inteligentního kování upevněné podle konstrukce do výsuvu, na vnitřní stěnu skříně, nebo dno zásuvky či zavrtané do korpusu. V jiné podobě se používají i u posuvných nebo výklopných dveří.


:. Sortiment pro drátěný závěsný program zaručí dostatek místa a pohodlí při odkládání kuchyňských potřeb. Foto Hanák.

Otevírání na poklep

Vertikální i výklopná nábytková dvířka mohou být opatřena moderními závěsy, které dovolí z obvyklých 120 ° otevření až do úhlu 170 °. Nenápadné vzduchové nebo hydraulické tlumiče spojené se závěsy umožňují zpomalení pohybu, a zabraňují bouchnutí při dovírání. Dveře se zavírají samy a nábytek tak působí příjemnějším měkčím dojmem.

Dvířka bez úchytů se sama pootevřou po lehkém poklepu na čelní stěnu a další otevírání podle potřeby si už řídí naše ruka. Konkurující si systémy sestávají z magnetického prvku ve dveřích a z kolíkového prvku s tykadlem na jedné a seřizovacím šroubem na druhé straně. Vzhledem připomíná plnicí pero, které se zapustí do korpusu skříně, nebo se přichytí vruty na její vnitřní stěnu.

Svítící panty

Posledním hitem nábytkového trhu jsou svítící panty. Malý válečkový adaptér illuxo® z produkce Mepla-Alfit se jednoduše přimontuje na závěsy a při každém otevření se rozsvítí miniaturní reflektor s LED diodou, napájený z tužkové baterie do něj vložené. Už sám pohyb světelného paprsku při otevírání dvířek je vzrušujícím efektem. Důležitější je, že stačí osvítit prostor skříňky.

Úžasné efekty vytvářejí miniaturní vestavné zářivky Magic s trubicí o průměru pouhé 4 mm. Trend směřuje i k použití výkonnějších LED spotů, rozsvěcejících se při otevření dveří či průhledných zásuvek, zamontovaných do závěsných tyčí na ramínka v šatníku, do skleněných zásuvek nebo do botníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků