Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Sychravé večery už vás nezaskočí. Čím na podzim prohřát byt

S nástupem podzimu už máme za sebou i první mrazíky, sychravé večery a chladná rána. A tak nastává období, kdy řada z nás obléká i doma teplé ponožky a huňaté svetry. Možná je spíše na čase porozhlédnout se po výkonném topení. Kdy oceníte přímotop a jak vybrat třeba kamna?

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Sychravé večery už vás nezaskočí. Čím na podzim prohřát byt

Také si říkáte, že by si vaše domácnost – a vy s ní – zasloužila nějaký výkonný zdroj tepla? Poradíme vám, jak se vyznat v nabídce.

Teplo rychle a pohodlně

Pokud se potřebujete rychle zahřát, čekáte, než hlavní topení vyhřeje celou místnost, chcete rychle zatopit na chatě nebo nepotřebujete udržovat teplo v prostoru delší dobu, vyplatí se mít po ruce elektrický přímotop. Ten se podle způsobu distribuce tepla dělí na několik typů.

Výběr přizpůsobte především výkonu přímotopu, respektive velikosti prostoru, který potřebujete vytopit, a způsobu, kterým spotřebič teplo vyrábí a „předává“ dál.

První skupinu tvoří takzvaná teplovzdušná topidla. Vytvářejí teplo a to pak díky silnému ventilátoru „foukají“ do prostoru. Ačkoli existují modely, které vytopí i menší místnost, většina z nich se hodí na již zmíněné rychlé zahřátí (po vypnutí ale teplo rychle mizí). Nejsou náročné na prostor a snadno je přenesete, kam potřebujete.

K výhodám teplovzdušných topidel patří také jejich nízká pořizovací cena. K nevýhodám již zmíněný nižší výkon a také fakt, že víří prach.

02_rijen_Zbozi_Topeni na podzim_1.jpg

1. Hecht 3500, od 1 099 Kč
2. Ardes 4F04O, od 699 Kč
3. Punex HZG1306, od 798 Kč
4. Klarstein Colmar, od 5 769 Kč
5. Klarstein Port Blockhouse, od 7 339 Kč
6. Kratki Ball, od 5 017 Kč

Dalšími typy přímotopů jsou infrazářiče a topné panely. Ty „pracují“ na principu sálání – teplo nefoukají, ale vyzařují, čímž zahřívají nejen předměty v domácnosti, ale také její obyvatele. Díky tomu dokážou velmi rychle zvednout pocitovou teplotu v místnosti.

Do menších prostor (nebo jako doplněk k jinému zdroji tepla) se hodí také konvektor, který dokáže nasát studený vzduch, ohřát jej a poté ho s pomocí ventilátoru „distribuovat“ do místnosti.

Pokud chcete místnost vytopit na delší dobu, případně máte přímotop jako hlavní zdroj tepla, porozhlédněte se v nabídce elektrických radiátorů s topným olejem. Ačkoli trvá déle, než se nahřejí a začnou vzduch v prostoru ohřívat, vydávají teplo ještě dlouho poté, co je vypnete. Konkrétní model, respektive jeho výkon, volte podle velikosti místnosti, již chcete vytápět. U radiátorů nicméně počítejte s vyšší pořizovací cenou i s větší spotřebou elektrické energie.

Elektrickou energii k vytápění využívají také elektrické krby. Ty navíc často dokážou vykouzlit iluzi opravdového plamene či žhnoucích uhlíků, ovšem bez nutnosti komínu. Na trhu najdete modely vhodné jako hlavní zdroj tepla v místnosti, ale i menší krby, které oceníte spíše jako elegantní doplněk k jinému zdroji tepla.

Když hřeje oheň

Nejste příznivci topení na elektřinu, případně nemáte možnost tento zdroj energie při vytápění využít? Pak se porozhlédněte mezi krby či kamny na tuhá paliva, tedy dřevo, uhlí, pelety apod. Pořizovací cena může být sice o dost vyšší než u výše zmíněných přímotopů, nicméně z dlouhodobého hlediska se jedná o investici, která se vyplatí. Především pokud s kamny chcete topit často a potřebujete vytopit větší prostory.

Ostatně s tím souvisí jedno z hlavních kritérií při výběru krbu či kamen, jímž je opět výkon. Je jasné, že jiné nároky budete mít na kamna v případě, že budou jediným zdrojem tepla ve velké místnosti, a jiné pro kamna spíše pro dekorační účely.

Důležitým aspektem je také samotné palivo. Většina kamen či krbů je uzpůsobena k topení dřevem či briketami, některé typy nicméně neumožňují použít k topení například uhlí. Vyplatí se také nepodcenit tah komínu v domě – měl by být s vybranými kamny či krbem kompatibilní – a bezpečnostní pravidla, jež se týkají například typu podlahy, na které budou kamna stát, či samotnou velikost a hmotnost kamen a další aspekty, s nimiž vám jistě poradí odborníci v obchodech či e-shopech.

02_rijen_Zbozi_Topeni na podzim_2.jpg

1. Aduro 13, od 37 848 Kč
2. Jotul F 3 TD, od 17 990 Kč
3. Kovotherm Kanuk 0, od 19 790 Kč
4. Romotop Evora 07, od 23 655 Kč
5. Haas + Sohn Skive II-C, od 26 300 Kč
6. Thorma Borgholm Keramik, od 13 289 Kč

Kamna seženete například z litiny (rychle se zahřejí a teplo drží ještě dlouho poté, co přestanete přikládat), oblíbená jsou i kachlová či keramická kamna (ačkoli se déle zahřívají, teplo vyzařují, i když vyhasnou, navíc jsou většinou velmi elegantní), případně plechová (ačkoli se rychle zahřejí, po vyhasnutí již netopí) nebo šamotová.

Speciální kategorií jsou pak takzvané biokrby, tedy krby na biolíh. Jsou skvělou alternativou pro ty, kteří i v uzavřené místnosti a bez možnosti komínu touží po atmosféře plápolání ohně. Seženete je ve stolní, nástěnné, ale i klasické vestavěné variantě.

Pokud potřebujete inspiraci pro výběr nového zdroje tepla, který vás bude hřát v sychravých podzimních večerech a dnech, najdete ji na Zboží.cz.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků