Hlavní obsah
Regiocentrum Nový pivovar v Hradci Králové. Stavba roku je sídlem krajského úřadu. Foto: archiv ABF , Novinky

Stavbou roku 2008 je Regiocentrum Nový pivovar v Hradci Králové

Stavbou roku se v celostátní stejnojmenné soutěži stalo Regiocentrum Nový pivovar v Hradci Králové, v němž od minulého roku sídlí Krajský úřad Královéhradeckého kraje. Spolu s ním prestižní titul obdržely ještě další čtyři stavby - hotel Park Holiday v Praze, Moravský zemský archiv v Brně, most přes řeku Odru a přes Antošovické jezero na dálnici D47 a obytný komplex v Horních Počernicích v Praze.

Regiocentrum Nový pivovar v Hradci Králové. Stavba roku je sídlem krajského úřadu. Foto: archiv ABF , Novinky
Stavbou roku 2008 je Regiocentrum Nový pivovar v Hradci Králové

Tituly Stavba roku byly uděleny u příležitosti Dnů stavitelství a architektury v Betlémské kapli v pondělí 20. října. Kromě odborných cen byla udělena i cena veřejnosti, kterou získalo Administrativní centrum Královéhradeckého kraje. Tato stavba obdržela přes 18 tisíc hlasů v internetovém hlasování na adrese www.stavbaroku.cz, kde si mohla laická veřejnost prohlédnout všechny nominované stavby.

.: Rekreační a sportovní komplex „ Park Holiday“, Praha zvolili stavbou roku čtenáři Novinek.cz. foto: Novinky/archiv ABF

Stavba roku je každoročně udělována pěti stavbám bez rozlišení pořadí. Vybrané projekty obdržely plaketu, kterou si mohou připevnit na vítěznou stavbu. Porotci na vybraných objektech ocenili nejen architektonické řešení, ale například i zasazení do krajiny nebo spokojenost investora a uživatelů stavby.

Cílem soutěže, kterou vyhlašuje Nadace ABF, je seznámit odbornou i laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. Myšlenka vznikla roku 1992, kdy se Nadace ABF stala právním nástupcem Československého střediska výstavby a architektury a navázala na jeho čtyřiatřicetiletou tradici. Převzala i evropské setkání pro architekturu a stavitelství FOR ARCH. Soutěž Stavba roku je od té doby vyvrcholením veletrhu.

.: Moravský zemský archiv, Brnofoto: Novinky/archiv ABF

Soutěž Stavba roku tradičně organizuje Nadace ABF, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, ministerstvo průmyslu a obchodu a časopis Stavitel společnosti Economia. Během doby trvání soutěže posoudila porota více než 800 staveb. Letos se jich přihásilo 61.

Kdo se mohl přihlásit

Soutěž je určena pro stavby realizované na území České republiky bez ohledu na státní příslušnost projektanta, architekta stavby a místo registrace realizátorských firem. Příhlášeny mohly být jak stavby nové tak i rekonstrukce, pozemní stavby všeho druhu, urbanistické realizace u úpravy krajiny, stavby veřejné infrastruktury dopravní i technické, energetické i vodohospodářské stavby.

.: Zavěšený most na D47 přes řeku Odru a Antošovické jezero. Foto: ABF

Další ocenění

Kromě prestižního titulu Stavba roku byla současně také vyhlášena cena předsedy Senátu, kterou dostal pražský domov sociální péče Hagibor za zdařilé skloubení historické budovy a moderní přístavby. Panelový bytový dům Tatarkova v Praze ocenil ředitel Státního fondu rozvoje bydlení jako dobrý příklad regenerace panelových sídlišť a cenu primátora hlavního města si odnesli autoři rekonstrukce a dostavby secesního ateliéru Ladislava Šalouna.

V anketě jich hlasovalo více než dva a půl tisíce čtenářů. Nejvíce hlasů - více než patnáct procent přitom získala stavba Rekreačního a sportovního komplexu „ Park Holiday“ v Praze.

.: Obytný soubor Horní Počernice. Foto: ABF

"Příklad těch, kteří získali ocenění nejvyšší, a mnozí i opakovaně, nechť je inspirací a pobídkou pro další tvůrčí práci architektů, inženýrů a stavbařů. O mnohých národech minulosti víme jenom to, co umíme přečíst ze zbytků jejich staveb. Realizace stavby, účast v tomto procesu, patří mezi ty lidské činnosti, které přinášejí jejím účastníkům naplnění, pocit užitečnosti a štěstí," vysvětluje pointu soutěže Jan Fibinger, předseda správní rady Nadace ABF.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků