Hlavní obsah
Při výběru vysavače byste se neměli řídit jen cenou, ale také nároky vaší domácnosti. Foto: Profimedia.cz

Sáčkový, nebo bezsáčkový vysavač? Který bude vyhovovat vaší domácnosti

Říkáte si, že by váš starý vysavač zasloužil odejít do dlouho odkládaného důchodu a přemýšlíte nad nějakým vhodnějším modelem? Pak si možná kladete i otázku, zda zvolit vysavač sáčkový nebo v bezsáčkové variantě. Jak se rozhodnout?

Při výběru vysavače byste se neměli řídit jen cenou, ale také nároky vaší domácnosti. Foto: Profimedia.cz
Sáčkový, nebo bezsáčkový vysavač? Který bude vyhovovat vaší domácnosti

Hned v úvodu je třeba říci, že oba typy vysavačů mají svá pro a proti. Při rozhodování byste se neměli řídit jen cenou, ale také nároky vaší domácnosti na čistotu (zda jsou v bytě alergici, zda žijete v prašné lokalitě, zda máte domácí mazlíčky…).

Nečistoty v sáčku

Většina domácností volí tradičně vysavače sáčkové. Mají obecně vyšší výkonnost (v porovnání s běžnými modely bezsáčkových vysavačů) a s nečistotami, jež se ve vysavači, respektive sáčku, hromadí, prakticky nepřijdete do styku – celý sáček prostě po jeho naplnění vyhodíte do koše (většina vysavačů má indikátor plnosti sáčku, a tak víte, kdy je třeba jej vyměnit – pokud takovým ukazatelem váš stroj vybaven není, poznáte naplnění sáčku poklesem výkonnosti vysavače).

04_brezen_Zbozi_sackove a bezsackove vysavace_1

1. Rowenta RO6886EA, od 4 444 Kč
2. Bissell 17132 CrossWave, od 7 912 Kč
3. ETA 3501 Manoa Animal, od 3 399 Kč
4. Kärcher SE 4001, od 4 589 Kč
5. Miele Complete C3 Allergy, od 7 589 Kč

Sáčky jsou dnes vyráběny nejen z tradičního papíru, ale stále častěji také z netkané textilie. Navíc sáčky plní ještě funkci dalšího filtru, který brání prachu a nečistotám v „úniku z vysavače“. Tuto skutečnost ostatně oceníte především tehdy, obývá-li s vámi domácnost chlupatý domácí mazlíček. Psí či kočičí chlupy se totiž velmi často dostanou do motoru vysavače a poškodí jej. Každá zábrana navíc je tedy výhodou.

Naopak nevýhodou může být pro některé uživatele sáčkového vysavače skutečnost, že se nečistoty nějakou dobu v sáčku „skladují“, a tedy se v nich daří nejrůznějším roztočům. Dalším faktorem, který často mluví v neprospěch tohoto typu vysavače, je nutnost dokupovat náhradní sáčky. V podstatě každý model vysavače (i od stejného výrobce) vyžaduje jiný typ sáčku, navíc se jedná u některých výrobků o docela významnou investici.

04_brezen_Zbozi_sackove a bezsackove vysavace_2

1. ETA 1493.90010 Andare, od 2 583 Kč
2. Sencor SVC 1030, od 2 257 Kč
3. Polti Forzaspira Lecologico Allergy, od 5 390 Kč
4. Bosch BBHMOVE5N, od 2 526 Kč
5. Electrolux ZS 210B, od 1 738 Kč

Jde to i bez sáčku

Nezamlouvá se vám koncept neustálé výměny a dokupování sáčků? Pak pro vás budou nejspíš vhodné spíše vysavače bezsáčkové. U nich se nečistoty a prach zachytávají ve speciální, většinou plastové nádobce, odkud je po skončení luxování (či po naplnění nádoby) jednoduše vysypete. Prach tedy nikde „neskladujete“, navíc je sběrná nádobka omyvatelná, takže je vysavač po každém použití zbaven veškerých nečistot.

Vzhledem k tomu, že v těchto vysavačích chybí ona bariéra pro prach v podobě sáčku, soustřeďte se při nákupu nejen na výkon přístroje, ale také na kvalitu filtrů. U některých vysavačů jsou filtry lehce omyvatelné, u jiných je budete muset měnit.

04_brezen_Zbozi_sackove a bezsackove vysavace_3

1. Hoover HYP 1630, od 4 509 Kč
2. Thomas Multi Clean, od 9 792 Kč
3. Philips Aqua Trio FC 7080/01, od 11 137 Kč
4. Kärcher MV3 Premium, od 2 205 Kč
5. Bissell 1474N HydroClean Proheat Complete, od 12 499 Kč

Většina moderních modelů využívá takzvaného cyklónového efektu, při kterém se díky odstředivé síle oddělí nečistoty od vzduchu a následně se „usadí“ v nádobce. Společně s kvalitními filtry pak tento efekt zajistí, že se prach nedostává z vysavače opět do místnosti. To oceníte především, pokud s vámi domácnost obývá i alergik.

Speciální a stále oblíbenější variantou bezsáčkového vysavače jsou modely s vodní filtrací. Ty jsou v boji s prachem velmi výkonné, navíc nehrozí, že by uvolňovaly nečistoty do okolí. Ocení je především alergici či astmatici.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků