Hlavní obsah
 

Růžové zbraně jako symbol míru. I to nabízejí důvtipně zařízené Pokoje 2021

Představte si, že vejdete do pokoje, kde uprostřed stojí vana na nožičkách a nad ní jsou nebesa z plastu. Nebo je celý růžový, všude se válejí růžové náboje a jsou zde připraveny růžové zbraně, které stříkají růžovou barvu. Studenti uměleckých škol mají fantazii bez omezení. Tu předvedli na již tradiční výstavě mladého umění Pokoje. Instalace jsou zaměřené na téma důvtip.

 
Růžové zbraně jako symbol míru. I to nabízejí důvtipně zařízené Pokoje 2021

„Konceptem našeho pokoje zobrazujeme náš nesouhlas s válečným děním ve světě,“ vysvětlila Novinkám Silvie Jakubková, studentka z Univerzity Tomáše Bati, Fakulty multimediálních komunikací, s tím, že hlavní zbraní je právě růžová barva.

„Zbraně jsou naplněny barvou a vy máte za úkol střílet do stěny. Čím víc se strefujete, tím víc se obnaží nápis: Zbraně jsou užitečné jen tam, kde selže důvtip.“

Studenti chtějí svou instalací vyjádřit nesouhlas s válkami.

Foto: Novinky

V dalším ze 30 výstavních pokojů autoři apelují na dospělé, aby si hráli jako děti, a to tak, že mačkají gumová kuřata, která vydávají zvuk, takže mohou vytvořit vlastní melodii.

V pokoji Kateřiny Sýsové z opavské Uměleckoprůmyslové vysoké školy zase najdete hostinu v doslova ironickém pojetí.

„Odkazuji ke kulturním českým věcem. Jsou zde odkazy k českým pokrmům, jako jsou utopenci nebo svíčková,“ předvedla svou práci studentka tvůrčí fotografie.

Výstava už deset let oživuje opuštěné budovy a paláce v Praze. Studenti se sjedou z celé republiky, aby odborné i laické veřejnosti předvedli svůj um, představivost a vynalézavost při tvorbě instalací.

Každý z vybraných ateliérů má za úkol vytvořit site-specific instalaci navrženou přímo pro konkrétní místo, která musí s místem zároveň komunikovat.

„Studenti mají v proměně pokoje zcela volnou ruku, přičemž téma výstavy se jim stává jakýmsi vodítkem a prvotní inspirací,“ vysvětluje ředitelka výstavy Kamila Huptychová.

Studentka důvtipně vytvořila pravou českou svíčkovou.

Foto: Novinky

Téma důvtipu uchopili studenti umění z celé České republiky rozdílně. Někteří řeší samotný význam slova důvtip, jiní zase chytré zacházení s odpadem, který člověk během života vyprodukuje.

Nejednou studenti vyzvou návštěvníky ke hře, ať už to bude hra s LED světly, únikovka, nebo osvědčená dětská hra na detektiva a vraha.

Výstava potrvá do 17. listopadu a navštívit ji lze v pražském historickém sídle České strany národně sociální na náměstí Republiky naproti obchodnímu domu Kotva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků