Hlavní obsah
Úhlová stojatá drážka dává u hliníkového systému Prefalz střešním rovinám osobitý vzhled. K dostání v mnoha odstínech s dvouvrstvým vypalovaným lakem. Střechy ze svitkového plechu Prefalz vydrží po celou dobu životnosti domu. Foto: Prefa (3x)

Při výměně střechy vsaďte na krytinu z kovů

Kvalitní pozinkovaná ocel, titanzinek a hliník patří k nejvyužívanějším materiálům pro lehké kovové střešní krytiny. Díky moderním úpravám a způsobům kotvení stále zvyšují svou odolnost.

Úhlová stojatá drážka dává u hliníkového systému Prefalz střešním rovinám osobitý vzhled. K dostání v mnoha odstínech s dvouvrstvým vypalovaným lakem. Střechy ze svitkového plechu Prefalz vydrží po celou dobu životnosti domu. Foto: Prefa (3x)
Při výměně střechy vsaďte na krytinu z kovů

Hlučnost při dešti, odlétání částí střechy při silném větru, praskání na přímém slunci kvůli větší tepelné roztažnosti lehkých kovových krytin patří k častým výtkám na jejich adresu. Do značné míry se však týkají spíše podezřele laciných plechových krytin.

Rozhodující je totiž nejen zpracování a odolnost materiálu, ale i kvalita podkladu a ukotvení. Stranou přitom nezůstávají ani vychytávky typu protihlukových pásek u maloformátových krytin výrobce hliníkových střech Prefa, tlumící zvuky vznikající dopadem dešťových kapek nebo krup.

Vítr nejen v horách snášejí plechové krytiny odlišně podle své váhy/tloušťky. Např. velkoformátové plechové krytiny s tl. 0,5 mm pokládané na latě při větru rezonují.

Foto: Rheinzink

Vhodné i pro rekonstrukci

Lehká střešní krytina zatěžuje střešní konstrukce jen minimálně, proto se hodí pro dřevostavby, chalupy a pro rekonstrukci starších domů. Šetří tak finance, které bychom zaplatili za výměnu či posilování krovů.

Předností střech z kovů a jejich slitin je snadná a přesná tvarovatelnost, což umožňuje realizovat představy o originálním designu stavby. Všechny kovové lehké krytiny lze využít i na fasády nebo jejich části.

Svitkový plech Prefalz může být použit na střešní i na fasádní rovinu. Odlišná délka a šířka jednotlivých pruhů (šárů) opticky zvýrazní jakoukoli fasádu. Záruka 40 let, výběr z mnoha barevných odstínů. Prefa Aluminiumprodukte od 417 Kč/m2.

Foto: Prefa

U lehkých kovových střech je výhodou komplexnost. Okolo komínů, oken, svodů, žlabů se používají komponenty z jednoho plechu ve stejné kvalitě, barvě, záruce, jako je celá střecha. Nemá význam investovat do drahé střešní krytiny s životností přes 70 let, když komponenty vydrží sotva 40 let.

Díky moderním způsobům uchycení kovové krytiny lépe odolávají nepřízni počasí - samozřejmě při správném kotvení k podkladu. Pro skládané maloformáty (např. taška, šindele i drážkované typy) by mělo platit pravidlo kotvení k podkladu skrytým způsobem, tj. neviditelným a nedostupným pro vodu, vlhkost.

Ostatní lehké materiály

Asfaltové šindele jsou lehké, vysoce odolné a cenově zajímavé. Jejich tvarovou stálost a odolnost proti zatížení zaručuje silná nosná vložka ze skelných vláken. Minerální posyp chrání asfalt před UV zářením.

Vhodně zvolené funkční architektonické detaily z titanzinku zvýrazní celkový estetický vzhled budovy a zároveň prodlouží její životnost. Cena od 498 Kč/m2.

Foto: Rheinzink

Plast imituje dřevo, plech i betonovou tašku. K nejodolnějším patří polykarbonátové a polyesterové plastové krytiny. Polymetakrylátové desky rozptylující světlo do prostoru se používají k zastřešení teras a zimních zahrad. Na plastové krytině se nedrží mechy.

Vláknocementová krytina je k dostání v podobě maloplošných skládaných šablon a velkoplošných vlnitých desek. Tzv. česká šablona je vyrobena z cementu, buničiny a umělých vláken. Vláknocementová krytina vyniká nízkou hmotností, stálou barevností a odolností proti tvorbě mechů.

Hliníkový systém Prefalz představuje pro střešní rovinu spolehlivou zábranu proti vnikání vody a vlhkosti do střešní konstrukce již od sklonu 3°.

Foto: Prefa

Dřevěné šindele získávají časem patinu. Vyrábějí se ze smrkového, modřínového nebo cedrového dřeva. Hodí se na rekonstruované roubenky a sruby i moderní dřevostavby. Vyžadují však více údržby, impregnaci aspoň po pěti letech kvůli zvýšení odolnosti.

Asfaltové šindele Cambridge Xpress nabízejí prostorový vzhled v přírodních odstínech. Cen 255 Kč/m2 bez DPH.

Foto: Iko

Tři druhy materiálů

Plech - bývá z pozinkované oceli s různými druhy ochranných vrstev na bázi polyesterů a polyuretanů, zvyšujících odolnost krytiny vůči vysoké teplotě a UV záření. Imituje břidlici i dřevěné šindele, na moderních stavbách vynikají tabulové desky i svitky pro falcovanou krytinu.

Střešní krytina Satjam Šindel je vhodná pro dřevostavby a sruby. Maloformátová střešní krytina z jakostního pozinkovaného ocelového plechu má speciální povrchové úpravy Satpur a Purmat. Cena 396 Kč/m2.

Foto: Satjam

Hliník - vyniká nenáročnou montáží, širokou nabídkou barev a škálou tvarů - falcované tašky a šindele, falcované šablony, drážkované krytiny nebo krytiny s prolamovaným povrchem dodávají stavbě originální vzhled. Povrch ošetřený polyesterovým lakem zdokonaluje mechanické a chemické vlastnosti krytiny.

Satjam Trend je hliníková střešní krytina pro všechny zájemce o střechu tradičního vzhledu a vysokou kvalitou při nízké ceně. S povrchovou úpravou Alumat za 288 Kč/m2.

Foto: Satjam

Titanzinek - patří k luxusnějším materiálům. Investice do něj se vrací v dlouhé životnosti a ve stálém efektním vzhledu. Materiál je bezúdržbový, což znamená, že jej není třeba po celou dobu životnosti natírat ani jinak povrchově upravovat. Z titanzinku se vyrábějí také odolné okapové systémy.

Plechová střecha i fasáda z titanzinku je bezúdržbová a poskytuje spolehlivou ochranu objektu. Navíc titanzinek neporůstá mechy ani lišejníky. Cena od 498 Kč/m2.

Foto: Rheinzink

Co je dobré vědět

Životnost střešní krytiny ovlivňuje kvalita celé střešní konstrukce včetně komponentů a také provedení pokrývačských prací a správné odvětrávání střechy. Spoléháme proto na prověřené firmy nabízející kompletní střešní systémy od jednoho výrobce.

Levné kovové střešní krytiny obvykle šetří na kvalitě i tloušťce barvy. Plech se musí ohnout, zafalcovat, občas se na něj musí šlápnout. To by ho však nemělo ničit!

U maloformátů, které se položí a ukotví jen na svém horním okraji hrozí, že střecha odlétne z konstrukce z důvodu nedostatečného ukotvení a podfukování, nadzvedávání větrem. Proto by měly být do sebe zafalcovány nejlépe ze všech stran.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků