Hlavní obsah
Levnější variantou klimatizace je ventilátor. Můžeme si pořídit stropní, podlahový nebo stolní. Foto: Profimedia.cz

Nedejte horku šanci. Jak vybrat klimatizaci či ventilátor

S letními dny se obydlí řady z nás promění v rozpálenou pec. Otevřená okna nepomáhají, protože jimi proudí horký vzduch, žaluzie či závěsy nestíhají pohlcovat sluneční paprsky. V takové chvíli by se jistě hodila výkonná klimatizace. Jak ji vybrat?

Levnější variantou klimatizace je ventilátor. Můžeme si pořídit stropní, podlahový nebo stolní. Foto: Profimedia.cz
Nedejte horku šanci. Jak vybrat klimatizaci či ventilátor

Než vyrazíte do obchodu, ujasněte si, co vlastně od klimatizace očekáváte. Chcete, aby vychladila velké prostory, toužíte ji přesouvat z pokoje do pokoje? A kolik vlastně chcete (či můžete) do klimatizace investovat?

Mobilní, nebo nástěnnou?

Obecně lze klimatizace rozdělit na dvě skupiny – mobilní, jež se dají přesouvat z místnosti do místnosti dle potřeby, a nástěnné, které jsou napevno přidělány na zdi. Oba druhy mají své přednosti, ale také limity.

Mobilní neboli přenosná klimatizace nevyžaduje žádnou složitější instalaci, tu zvládnete pohodlně sami. Většinou se umisťuje v blízkosti okna, kterým se vysune hadice klimatizace (nevýhodou samozřejmě je, že pootevřeným oknem do místnosti vniká rozpálený vzduch zvenku, nicméně s výkonnou klimatizací byste to neměli poznat).

Mobilní klimatizace nebývají tak výkonné jako ty nástěnné, nicméně na trhu najdete velmi kvalitní přístroje, jež mohou svým nástěnným „kolegům“ směle konkurovat.

01_cervenec_Zbozi_Nedejte horku sanci_1

1. Sencor SAC MT7011C, od 6 900 Kč
2. Guzzanti GZ 54, od 1 996 Kč
3. Guzzanti GZ 1203, od 11 990 Kč
4. Nordline AUS 12-32, od 17 346 Kč
5. Sinclair ASW-12BI, od 15 782 Kč

Nástěnná klimatizace se skládá ze dvou částí, a to vnitřní a venkovní jednotky. Obě jednotky jsou spojeny měděným potrubím s chladivem. Pro instalaci nástěnné klimatizace se vyplatí oslovit profesionály, nicméně někteří zdatnější kutilové ji zvládnou i sami.

Vnitřní jednotka klimatizace se většinou umisťuje ke stropu, umístění venkovní neboli kondenzační části závisí na typu klimatizace a vašich možnostech. Výkonnost nástěnných klimatizací se často odvíjí od ceny, která rovněž stoupá s dalšími funkcemi, kterými přístroj disponuje. Vyplatí se tedy porovnat více výrobků, případně se poradit s odborníkem.

Na co se dále zaměřit

Při pořizování klimatizace je kromě výkonu a typu důležitá také její spotřeba. Pokud chcete pořídit přístroj, který „poběží“ celoročně (v chladných dnech bude klimatizace topit), raději volte typ s nízkou spotřebou.

Nezapomeňte se rovněž zaměřit na hlučnost přístroje. Je samozřejmě nutné počítat s tím, že provoz klimatizace není zcela bezhlučný, nicméně se jednotlivé typy mohou v hlučnosti výrazně lišit.

Pamatujte také, že klimatizace vyžaduje pravidelnou údržbu. Pro řadu spotřebitelů je důležitým parametrem rovněž vzhled přístroje. Někteří výrobci proto nabízejí kvalitní designové „kousky“, nicméně počítejte s tím, že ty patří k dražším produktům.

Když se točí ventilátor

Levnější variantou klimatizace (i když jistě ne tak efektivní) může být ventilátor neboli větrák. Nejenže má nižší pořizovací náklady, ale je také úspornější z hlediska spotřeby energie. Nicméně vzduch v místnosti nechladí, pouze rozproudí, takže vyvolá pocit průvanu či chladu. Ventilátory lze rozdělit na stropní, podlahové a stolní.

Z hlediska účinnosti se vyplatí vsadit na ventilátor stropní – nejenže ideálně víří vzduch, je velmi tichý a výkonný, ale také bezpečný. Nehrozí, že by se do jeho lopatek dostaly například nenechavé dětské prsty. Navíc bývají i designově povedené a nikterak nenarušují vybavení místnosti.

01_cervenec_Zbozi_Nedejte horku sanci_2

1. Sencor SFN 9011SL, od 2 995 Kč
2. Dyson AM07, od 9 990 Kč
3. Westinghouse Turbo Swirl 78158, od 2 543 Kč
4. Westinghouse Princess Radiance II 72415, od 2 480 Kč
5. Faro Palao 33183, od 2 270 Kč

Do skupiny podlahových ventilátorů patří stojanové a sloupové větráky. Sloupový ventilátor oceníte pro jeho design – zabere velmi málo místa. Navíc často disponuje řadou „nadstavbových“ funkcí (například ionizace vzduchu) a nemá příliš vysokou spotřebu. Nicméně u něho počítejte s nižším výkonem, takže se hodí především do menších prostor.

Stojanový ventilátor bývá nejčastěji ten „klasický“, tedy s vrtulí umístěnou na stojanu (existují nicméně i varianty bez vrtule). Jeho předností je především cenová dostupnost. Výkonnost se samozřejmě liší podle typu či velikosti větráku. U tohoto druhu ventilátorů je třeba pamatovat na zvýšenou opatrnost, aby se do vrtule nedostaly například prsty apod.

Posledním druhem ventilátorů jsou stolní větráky. Ty – jak název napovídá – jsou určeny k instalaci na stoly. Nejsou vzhledem ke své velikosti příliš výkonné a ochladí většinou jen své bezprostřední okolí, nicméně v rozpálené pracovně či kanceláři je jistě oceníte. Také u nich je třeba pamatovat na bezpečnost. Zvláštním druhem stolního ventilátoru je větrák, který se upevňuje pomocí klipsu.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků