Hlavní obsah
Sběrný dvůr na pražském Spořilově Foto: Archiv firmy Asekol, Právo

Kam s ním aneb co dělat, když spotřebič doslouží

Elektrospotřebiče jsou už dlouhá desetiletí nedílnou součástí našeho života. Usnadňují nám každodenní povinnosti, pomáhají při práci a starají se o zábavu. Jejich vývoj se neustále zrychluje a cenově jsou čím dál dostupnější. To vše s sebou ale přináší i závažný problém: co s nimi, když doslouží?

Sběrný dvůr na pražském Spořilově Foto: Archiv firmy Asekol, Právo
Kam s ním aneb co dělat, když spotřebič doslouží

Jak se elektroodpadu zbavit


Sběrný dvůr
- stačí jen vzít vysloužilé elektrozařízení a odnést do nejbližšího sběrného dvora, který se dnes nachází téměř v každé obci.

Mobilní sběr
- v menších obcích jsou k dispozici zpravidla dvakrát ročně.

Prodejny elektrospotřebičů
- podle zákona je každá prodejna elektrických spotřebičů povinna od nás při koupi nového podobného elektrozařízení starý výrobek převzít. Někteří prodejci nabízejí i bezplatný odvoz starého spotřebiče, pokud si u nich nový koupíme.

Servisy a opravny elektrospotřebičů
- náš elektroodpad tam převezmou a odevzdají specializované firmě.

„Nejlépe uděláte, když nepotřebné elektrozařízení odevzdáte ve sběrném dvoře. Dnes už fungují i v malých obcích. Adresy sběrných dvorů naleznete na http://www.elektrosrot.cz/,“ radí Jan Vrba z neziskové společnosti Asekol, která organizuje sběr a recyklaci elektrodpadu.

.: Vyřazené elektrospotřebičefoto: Právo/Archiv firmy Asekol

Kdy příroda pláče

„Když se vysloužilý spotřebič obsahující zdraví škodlivé materiály vyhodí spolu s běžným komunálním odpadem do kontejneru, s největší pravděpodobností nedojde k jeho recyklaci, ale skončí na řízené skládce, která však problém neřeší, protože odpadní materiál se v ní pouze hromadí,“ vysvětluje Jan Vrba nutnost třídění elektrozařízení.

Ještě horší dopad na přírodu mají tzv. černé skládky. Kromě toho, že hyzdí široké okolí svým vzhledem a zápachem, jejich obsah v mnoha případech vyvolá menší ekologickou katastrofu. Navíc, pokud odložíme elektrozařízení mimo místo k tomu určené, tedy mimo sběrný dvůr nebo místo zpětného odběru elektrozařízení, hrozí nám podle zákona o odpadech pokuta až do výše 20 000 Kč.

Všechna nová elektrozařízení jsou označena symbolem přeškrtnutého kontejneru. Symbol může být umístěn přímo na elektrozařízení, na obalu, v záručním listu nebo v návodu.

Takto označená elektrozařízení nepatří do komunálního odpadu a jejich vyhazování do kontejneru na směsné odpady nebo do volné přírody je přísně zakázáno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků