Hlavní obsah

Čeští studenti se utkají o evropskou cenu za nejlepší bezbariérový projekt

Více než stovka projektů soutěžila v letošním ročníku o Schindlerovu cenu za architekturu s názvem "Přístup pro všechny". Přihlásit se do ní mohli studenti architektury z celé Evropy. Vítěz vzejde z desítky nominovaných, mezi nimiž je i český projekt.

Čeští studenti se utkají o evropskou cenu za nejlepší bezbariérový projekt

Studenti architektonických oborů soutěžili s návrhy řešení revitalizace zchátralé oblasti rakouského hlavního města Vídně a podle předsedkyně poroty Françoise-Hélène Jourdové to byl úkol velmi náročný: "Přinutil studenty vyrovnat se s některými tradičními městskými problémy: spoustou dopravy, opuštěnými oblastmi, které nebyly využívány jako zahrady, parky nebo pro jiné společenské účely, a s integrací veřejné dopravní sítě a části řeky do projektové oblasti."

Porota měla letos s výběrem prvních deseti nominovaných téměř dvojnásobně práce než loni. „Vysoký počet přihlášených ukázal na rostoucí zájem o otázky Přístupu pro všechny – tedy na ústřední myšlenku stojící za Schindlerovou cenou – a o univerzální design,“ uvedla Jourdová.

Mezi deseti horkými kandidáty na Schindlerovu cenu je i český projekt s názvem "Vienna Carpet" z dílny Martiny Sotkovské a Jakuba Krčmáře - studentů Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Spolu s dalšími nominovanými budou svůj projekt prezentovat na slavnostním udílení cen v Lucernu 14. listopadu. Pokud zvítězí nebo se umístí do pátého místa, mohou se těšit na finanční odměnu.

Ceny mají být uděleny rovněž třem z deseti škol, které zastupují nominované projektové týmy. Školy se na soutěži podílely tím, že předběžně posoudily projekty svých studentů a integrovali téma bezbariérového přístupu do svého výukového programu. Vítězným architektonickým institucím budou poskytnuty granty na výzkum.

Porota již udělila zvláštní ocenění čtyřem projektům. Ty sice nesplnily požadavky na nominaci, ale přišly s novými a zajímavými nápady, jak zlepšit mobilitu pro postižené osoby v městských prostorech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků