„Byt je v družstevním vlastnictví, družstvo bez problému akceptovalo navržené změny, mohli jsme se tedy pustit i do zásahu do nosné konstrukce," popisuje začátky spolupráce Alena Koubová z firmy Kouba interier.

Několik možných variant

Jako obvykle pracovali architekti s několika variantami, ze kterých zvítězila ta s velkým obytným prostorem. Lákalo je propojení dvou pokojů, výsledný přístup na balkón z obývacího pokoje a velmi světlý prostor s okny proti sobě.

Vstupní část bytu zůstala rozměrově nezměněna, v zádveří je prostor pro velkou vestavěnou skříň. Koupelna s WC jsou rozšířeny o původní průchod do kuchyně.

V koupelně je prostorný sprchový kout s hlavovou sprchou, umyvadlo se skříňkou a pračka se sušičkou.

Vybudování dvou nik

„Využili jsme instalační přizdívky na vybudování dvou nik, jedna je ve sprchovém koutu, v druhé je zapuštěná zrcadlová skříňka,“ upřesňuje architekt Radovan Demeter z realizační firmy.

Ostrůvková digestoř

Kuchyňská linka je součástí hlavního obytného prostoru. Je rozdělena do dvou částí, u stěny je v nice vysokých skříní mycí centrum – dřez a myčka.

Pracovní plocha a varná deska s troubou jsou na ostrůvku, nad nimi je ostrůvková digestoř.

U druhého okna pracovní stůl

Na pracovní ostrůvek navazuje jídelní stůl pro čtyři osoby. U vstupu na balkón je sedací souprava a sestava k TV. U druhého okna je, podle přání majitelů, požadovaný pracovní stůl.

Ložnice místo kuchyně

Ložnice je vyprojektována v místě bývalé kuchyně. K jejímu skromnému vybavení patří dvoulůžko a vestavěná šatní skříň. Větší pokoj je projektován jako dětský.

O barvách měli od počátku jasno

„Majitelé si přáli hodně barevný interiér a o příslušných barvách měli od samého začátku rekonstrukce zcela jasno. Doporučili jsme tedy vhodnou kombinaci, navrhli konkrétní vybavení bytu a připravili vizualizace,“ popisuje spolupráci s majiteli bytu architekt.

Veškerý nábytek na míru

„V celém bytě je vystěrkovaná podlaha do roviny a položena vinylová krytina v dekoru neutrálního šedého dřeva. Veškerý nábytek byl vyroben na míru, z vysokotlakých laminátů," doplňuje Martin Kouba.

Dveře jsou lakované. Do koupelny a na toaletu jsou kvůli úspoře místa posuvné do pouzdra. Obývací pokoj je uzavřen celoskleněnými posuvnými dveřmi.

Ing. Alena Koubová *1979
Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě, řídí stavební práce.
Ing. Martin Kouba *1979
Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil společnost Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.
Ing. arch. Radovan Demeter *1988
Je absolventem oboru architektura a urbanismus na Technické univerzitě v Bratislavě. Ve firmě pracuje na stavebních zakázkách a úspěšně zpracovává návrhy interiérů pro klienty firmy.