Byt v panelovém domě se dá předělat na pěkné bydlení. Dokonce k tomu není mnohdy potřeba ani příliš peněz. Postačí jen dobrý nápad a síla celý byt přestavět na modernější bydlení. Mnoho lidí ovšem nezná všechny možnosti zastaralých panelákových bytů, a proto ani netuší, jak se dá celý byt změnit k nepoznání.

Pryč s umakartem

V převážné míře je jádro v panelových bytech vyrobeno z umělých hmot a ustálila se pro něj přezdívka umakartové jádro. To je také nejčastějším důvodem rekonstrukce bytu. Vzhledem k opravdu až neuvěřitelným dispozičním uspořádáním (vchod do kuchyně přes koupelnu a podobně) je právě umakartové jádro první věcí, kterou se obyvatelé těchto bytů snaží změnit a zároveň si upravit dispozici bytu. Obojí lze úspěšně uskutečnit.

Rekonstrukce bytového jádra

Přestavba bytového jádra spočívá v rozebrání stávajícího "umakartového" a jeho nahrazení novými příčkami. A to buď zděnými z lehkých materiálů, anebo příčkami ze sádrokartonu na nosném rámu. Dále se musí vyměnit povrch podlahy (převážně se používá dlažba), instalovat nové rozvody vody a kanalizace s napojením na stávající stoupačky v jádru, udělat novou elektroinstalaci a nové prostory zařídit vanou případně sprchovým koutem, umyvadlem a dalšími doplňky.

Stavební úpravy pomohou

Rozsahem poměrně malými stavebními úpravami lze dosáhnout překvapivých výsledků. V převážné většině bytů jsou stávající dělicí příčky provedeny z nenosných pórobetonových panelů a lze je tedy snadno odstranit. Spojením prostoru obývacího pokoje a kuchyně můžeme získat v panelovém bytě místnost o téměř neuvěřitelné ploše více než 30 metrů čtverečních.

Jinde je zase možné postavením nové příčky získat jeden pokoj navíc. Velké rezervy pro nové dispoziční uspořádání skýtají zbytečně velké plochy předsíní a chodeb. Vhodným uspořádáním lze získat až sedm metrů čtverečních pro obytnou plochu na úkor komunikací v bytě.

Dopis čtenářky
Dobrý den,
jsem pravidelná čtenářka různých rubrik o bydlení. Zaujala mě možnost poslat vám plánek bytu s tím, že byste mi mohli poradit, jak bych mohla byt upravit (pokud byste mne vybrali). Koupila jsem v létě malý byt na pražském sídlišti. V bytě se nachází umakartové jádro (koupelna + WC) a stará kuchyň, jinak je byt vystěhovaný. Ráda bych celý byt předělala.
Rozvržení bytu před rekonstrukcí

Rozvržení bytu před rekonstrukcí

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Chtěla bych vybourat umakartové jádro, a kdyby to bylo možné vyměnit koupelnu s WC místo kuchyně, případně si ráda nechám poradit jakoukoli jinou možnost. V bytě budu bydlet sama a potřebuji tam mít i pracovní kout a samozřejmě maximum úložných prostor.
Děkuji za přečtení a zvážení. Těším se na případnou spolupráci.
Zuzana T.

Úprava dispozice bytu

S ohledem na to, že byt bude sloužit jedné osobě (maximálně příležitostně dvěma), jsem upravila jeho dispozici. Volila jsem raději větší prosvětlenou koupelnu s oknem a menší kuchyň mezi prostorem vstupní chodby a obývákem.

Navrhovaná změna dispozice

Navrhovaná změna dispozice

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Po vybourání původního koupelnového jádra jsem nechala prostor otevřený, ale vytvořila jsem pouze několik malých příček, které ohraničují vestavěný nábytek (kuchyňskou linku, šatní skříň v předsíni a vestavěný nábytek v obývacím pokoji).

Převládá bílá

V bytě převládá bílá barva, a to jak na stěnách, tak na nábytku, což kontrastuje s použitým tmavým dřevem na podlahách, sklem a výrazným barevným textilem. Dobrý pocit dotváří i uměřená květinová výzdoba.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Jídelní kout součástí pracovní plochy

V předsíni je velká šatní skříň s úložným prostorem a odkládacím prostorem tak, jak bylo čtenářkou požadováno. Kuchyňská linka je minimální, s vestavěnými spotřebiči a jídelním koutem, který je součástí pracovní plochy.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

V obývací části je minimum nábytku, kromě pohovky, stolku, komody a televizního přístroje jsou zde zabudované skříňky, které nevyčnívají do prostoru a vše je tak čisté a schované.

Mramorový obklad

V koupelně jsem rovněž použila totožné řešení s vestavěnými skříněmi, a tak je zde minimum obkladů. Na druhém konci koupelny jsem situovala sprchový kout, umyvadlo a toaletu. Je zde použitý stejný mramorový obklad jako v kuchyni.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Nechybí nezbytné úložné prostory

Ložnici jsem zařídila tak, aby zde nebyla klasická dvoulůžková postel, ale prostor pro práci a jiné činnosti. Postel je sice větší, ale umístěná v koutě, aby nebyla v místnosti dominantní. Netradičně je opatřena „nebesy.“ Nechybí nezbytné úložné prostory, pracovní kout, ale ani odkládací taburet a velké zrcadlo.

FOTO: Kateřina Mlejnková, časopis PANEL PLUS

Spíše ženské barvy

S ohledem na převažující bílou barvu v bytě jsem volila výrazné a dekorativní textilie a doplňky, které je možné, případně podle vyvstalé potřeby, změnit. V této situaci jsem s ohledem na single ženu použila spíše ženské barvy, dekorace a osvětlení.

Případné skleněné dveře

Předsíň od obývací kuchyně oddělují posuvné skleněné dveře, které jsou zde především kvůli hluku, a také není nutné je instalovat, to bude záležet na majitelce bytu, jak se rozhodne.