Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Zakázali moje čepice, nekupujte jejich pneumatiky, vzkázal Trump jako odvetu Goodyearu

Americký prezident Donald Trump vyzval k bojkotu domácího pneumatikářského gigantu, společnosti Goodyear. Podle něj totiž zakázala svým zaměstnancům nosit čepice se sloganem jeho kampaně Make America Great Again (MAGA; Vraťme Americe její velikost).

Americký prezident Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Zakázali moje čepice, nekupujte jejich pneumatiky, vzkázal Trump jako odvetu Goodyearu

Gumárenská společnost podle agentury Reuters uvedla, že zaměstnance vyzvala, aby nenosili na pracovišti žádné oblečení podporující některou z politických stran či hnutí.

„Nekupujte pneumatiky Goodyear. Oznámili zákaz čepic MAGA. Kupte si lepší pneumatiky za mnohem méně!” napsal Trump na Twitteru.

Podle mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyové prezident ve svém tweetu vyjádřil znepokojení nad tím, že společnost zakázala oblečení s jeho sloganem Make America Great Again nebo jménem hnutí Blue Lives Matter (Na modrých životech záleží), které podporuje americké policisty, ale nikoli šaty a doplňky s nápisem Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), který označuje hnutí za práva černochů. „Goodyear musí svou (firemní) politiku vysvětlit,“ dodala McEnanyová.

Podle zpráv několika amerických médií firma Goodyear na školení v továrně v Kansasu zaměstnancům řekla, že oblečení s nápisem Make America Great Again považuje na pracovišti „za nepřijatelné“.

Gumárenská společnost, která zaměstnává více než 60 000 lidí, popřela, že by obrázek, na který se zprávy odvolávají, pořídila nebo distribuovala ona. Nepopřela ale, že obrázek kdosi pořídil na jejím školení, což vyvolává kontroverze.

Firma dále uvedla, že své zaměstnance obecně vyzývá, aby na pracovišti nedávali najevo podporu politickým stranám či kampaním. Viditelná podpora hnutím bojujícím za lidská práva a rovnoprávnost je nicméně ve společnosti nadále povolena.

Červené čepice s nápisem Make America Great Again jsou symbolem volebních kampaní prezidenta Trumpa.

Foto: Profimedia.cz

Goodyear je americký výrobce pneumatik se sídlem ve státě Ohio. Podle agentury Reuters klesla hodnota akcií společnosti po Trumpově tweetu o šest procent, později ale akcie část ztrát smazaly.

Trumpa kvůli tweetu kritizoval demokratický senátor za Ohio Sherrod Brown. Podle něj je „naprosto opovrženíhodné, že prezident vyzývá k bojkotu americké společnosti..., která zaměstnává tisíce amerických dělníků”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků