Hlavní obsah

Za devět let bylo dovezeno do ČR milión ojetých automobilů

Za období 1997 až 2005 se v ČR prodalo celkem 1,5 milionu nových osobních automobilů a malých užitkových vozidel. Dovozy ojetých vozidel za stejné období přesáhly 1 milión kusů.

Za devět let bylo dovezeno do ČR milión ojetých automobilů

Ze statistických údajů Sdružení Automobilového Průmyslu (Auto SAP) vyplývá, že od roku 1997 do konce roku 2005 (to je za posledních 9 let) se v České republice prodalo (resp. bylo poprvé zaregistrováno) celkem 1 499 391 ks osobních automobilů a malých užitkových vozidel. Současně bylo dovezeno (a v ČR poprvé zaregistrováno) 1 037 195 ojetých vozidel těchto kategorií z dovozu.

Z rozboru statistických údajů dále plyne, že prodeje (první registrace) vozidel za 1. čtvrtletí tvoří průměrně kolem 22 % celoročních prodejů (registrací) a to jak u nových, tak u dovážených ojetých vozidel.

Za předpokladu "standardního" vývoje v tomto roce a s přihlédnutím k podchyceným trendům z uplynulých let tak lze stanovit i první odhad pro rok 2006. Pokud dojde k přiblížení se tomuto odhadu, bude v ČR obměna vozového parku v kategorii osobních a malých užitkových vozidel "celkem" u nových na úrovni 4 % a u ojetých (pokud je zde možno hovořit o "obnově") to bude 3,6 %. I v souhrnu (= 7,6 %) však hranice 8 %, uváděná jako minimální pro obnovu vozového parku v zemích EU, nebude v tomto roce dosažena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků