Hlavní obsah
Cummins Foto: FCA

Vypínání válců brzy i u naftových motorů? V USA začalo testování

Americká firma Cummins začala s testováním systému odpojování válců vznětových motorů pro nákladní auta, podobně jako je to dnes běžné u zážehových motorů. Hlavní benefit má být ve snížení emisí NOx o desítky procent.

Cummins Foto: FCA
Vypínání válců brzy i u naftových motorů? V USA začalo testování

Vypínání válců benzínových motorů při nízké zátěži je známou věcí. Začalo to u osmiválců a dnes umí dva válce vypnout i čtyřválec 1,5 TSI Evo koncernu Volkswagen. Dokonce existují i tříválce s touto technologií - 1,0 EcoBoost od Fordu odstavuje jeden válec.

U vznětových motorů ale podobnou věc v činnosti neuvidíte, resp. minimálně ne za jízdy. Americký výrobce dieselů pro pick-upy a nákladní vozidla Cummins ve spolupráci s firmou Tula Technology začal testovat takový systém.

Systém Cumminsu se jmenuje Dynamic Skip Fire a bude testován na motoru X15, tedy 6,7l řadovém vznětovém šestiválci, který je určen pro těžká nákladní auta. Pokud se ukáže být funkčním, půjde do výroby.

6,7l řadový šestiválec Cummins

Foto: FCA

A mohl by se dostat i do menších aut. Primárně do pick-up trucků, motory Cummins se montují do RAMů 2500 a 3500, ale pokud se vypínání válců ukáže jako efektivní cesta, je asi jen otázka času, než něco takového uvidíme i v osobních autech.

„Když se podíváme na pracovní využití, elektrifikace není praktická pro většinu dálkových kamionů. Z hlediska životního prostředí musíme udělat všechno pro to, abychom zlepšili čistotu stávajících motorů,” komentoval situaci Scott Bailey, ředitel firmy Tula.

Účel vypínání válců u vznětového motoru je ale u naftových motorů trošku jiný než u těch benzínových. V obou případech se válce vypínají při nízké zátěži, ale zatímco v benzínových motorech je primárním cílem snížení spotřeby paliva, u naftových motorů to je vyšší teplota výfukových plynů.

Podle starších slov Jima McCarthyho z firmy Eaton, která na vývoji vypínání válců u dieselů také pracuje, pokud všechny válce pracují s nízkým zatížením, teplota výfukových plynů je nízká. V takovém případě katalyzátor a další systémy čištění výfukových plynů nepracují dostatečně efektivně, takže může být pro zvýšení teploty výfukových plynů do systému vstřikováno palivo navíc.

Pick-up truck RAM 2500 (na snímku) může mít pod kapotou turbodiesel Cummins.

Foto: FCA

Jenže když odpojíte polovinu válců, zbylá polovina bude pracovat s dvojnásobným zatížením, aby splnila požadavky řidiče. To znamená vyšší teplotu výfukových plynů a s tím i efektivnější práci systémů čištění výfukových plynů.

Ve výsledku se zlepší jak spotřeba paliva, tak, a to hlavně, emise oxidů dusíku. Ty mají podle Eatonu klesnout až o 35 %. Systém Dynamic Skip Fire firmy Cummins v počítačových simulacích slibuje zlepšení ještě větší - u oxidů dusíku to je o 45 až 66 %, u CO2 o 1,5 až 3,7 %.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků