Hlavní obsah
Foto: Aleš Honus, Právo

Výmluvy na osobu blízkou končí, nahradí je osoba vzdálená

Tolik potřebná novelizace zákona o pozemních komunikacích vstupuje v platnost 19. ledna letošního roku. Jednou z nejvýznamnějších novinek je konec jednoduchého vymlouvání na "osobu blízkou" při spáchání dopravního přestupku. Děravý zákon ale nadále umožňuje rychle jedoucím či špatně parkujícím řidičům beztrestnou výmluvu.

Foto: Aleš Honus, Právo
Výmluvy na osobu blízkou končí, nahradí je osoba vzdálená

Až do 18. ledna se při spáchání dopravního přestupku, při kterém vás nezastavila policejní hlídka, můžete vymluvit na tzv. osobu blízkou, respektive odmítnout podání vysvětlení. V praxi to znamenalo, že ačkoliv například z radarové fotografie bylo zcela zřejmé, kdo konkrétní přestupek spáchal, stačilo, aby provozovatel daného vozidla odmítnul podat vysvětlení. A viník se vyhnul připsání bodů i pokutě.

Novela zákona toto od 19. ledna mění. Při spáchání přestupku (špatné parkování, naměřená vyšší rychlost) provozovatel vozidla buď uvede, kdo jej v době spáchání přestupku řídil (a příslušný úřad to bude následně řešit už přímo s dotyčným), nebo odmítne, ale musí zaplatit pokutu 10 tisíc korun. Trestné body ale nebudou nikomu zapsány.

Přestupky začnou páchat cizinci a vše se odloží

Špatně napsaný zákon ale umožňuje kličku, při které hříšník nezaplatí ani korunu a na konto se mu nepřipíší ani trestné body. Pokud se totiž vymluví na cizince (klidně fiktivního), o kterém bude tvrdit, že mu auto zapůjčil, musí český úřad tohoto cizince předvolat. Že je to prakticky nemožné, i kdyby šlo o řidiče ze sousedních zemí, je více než zřejmé.

"Úřad cizinci pošle dopis, nedostane odpověď a případ se buď promlčí, nebo prostě odloží," předpovídal již po přijetí zákona dopravní expert Jan Kněžínek. Podobně skepticky vnímal normu i poslanec Stanislav Huml. [celá zpráva]

"Sněmovnou schválená nová právní úprava institutu osoby blízké z mého pohledu nevyřeší vůbec nic. Já jsem chtěl, aby se prostě převzal nizozemský model, kde je veškeré dokazování, kdo řídil, na majiteli vozidla. To k mé lítosti neprošlo – a výsledkem je paskvil," okomentoval zákon.

Anketa
Jak jste reagovali při předvolání za spáchaný dopravní přestupek v ČR?
pokutu jsem zaplatil
48.7 %
vymluvil jsem se na "osobu blízkou" apod.
36.2 %
záleželo na konkrétní situaci
15.1 %
Celkem hlasovalo 11943 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků