Hlavní obsah
Merlin, Ivan Řehák a Jan Leflík na jedné z generálkových zkoušek. Foto: Zdeněk Němec

Voyager slaví 20 let

Chrysler Voyager, a jeho prodloužená verze Grand Voyager, patří k představitelům nové kategorie velkoprostorových osobních automobilů, kterou skupina Chrysler uvedla v roce 1983. Během dvaceti let vzniklo přes deset miliónů Voyagerů v několika generacích.

Merlin, Ivan Řehák a Jan Leflík na jedné z generálkových zkoušek. Foto: Zdeněk Němec
Voyager slaví 20 let

Jejich produkce se rozšířila do evropského závodu v Grazu a pokračuje novými typy, k nimž patří zejména verze se vznětovými motory.

Minivany Voyager byly prvními americkými vozy nového segmentu, a jsou vůbec nejúspěšnějšími automobily této kategorie, navzdory tomu, že se později objevili další výrobci.

První generace byla představena v roce 1983, poslední v roce 2001. V Evropě se začaly prodávat v roce 1987 a odstartovaly tak celosvětový úspěch, který trvá dodnes.

První MPV od Chrysleru měly pouze benzínové motory. V roce 1993 se ale začaly vyrábět i s diesely, které dnes už zcela vládnou. O jejich kvalitě jistě svědčí i světový rekord z roku 2000, kdy Chrysler Voyager SE ujel s motorem 2.5 CRD na jednu nádrž celkem 1724 kilometrů.

Jubilejní Voyager je dodáván se dvěma benzínovými motory 3.3 V-6 (128 kW/174 koní) a 2.4 I-4 (108 kW/147 koní), které jsou montovány s automatickou nebo manuální převodovkou. Diesel 2.5 CRD s výkonem 105 kW (143 koní) vynikne větší ekologičností a ekonomičností provozu.

Poslední generace MPV od Chrysleru představená v roce 2001, dostala první elektricky ovládané boční posuvné dveře a první elektricky ovládané zadní výklopné víko. Jubilejní Voyager pak do nadstandardní výbavy zahrnul také hliníková kola "Scorpion", kůží potažený věnec volantu a luxusnější ovládání audioaparatury.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků