Hlavní obsah

Volvo S80: Velký, luxusní a moderní

Volvo S80 bude druhou novinkou, která se představí začátkem března na ženevském autosalonu. Severská automobilka tak halasně troubí k útoku na německé značky jako Audi či BMW. Po hatchbacku C30 je to už druhá novinka během měsíce, která může zamotat konkurenci hlavu.

Volvo S80: Velký, luxusní a moderní

Je to měsíc, co švédská automobilka předvedla v USA krátký hatchback Volvo S30. Zatím se jedná jen o koncept, ale jeho sériovou podobu uvidíme již na podzim ve Frankfurtu a první vozy přijedou ještě před Vánoci. O půl roku dříve si tak budou moci zákazníci dopřát o mnoho větší komfort: luxusní Volvo S80 ve druhé generaci.

Najde i zloděje

Volvo nabídne nejen novou a prostornější karoserii s mnohem lepším designem, ale především techniku na nejvyšší úrovni. Vůz bude mít u nejvýkonnějšího agregátu v základní výbavě aktivní podvozek s pohonem všech kol Four-C, který se automaticky přizpůsobuje jízdním podmínkám a stylu jízdy. Nabízet se bude také stabilizační systém DSTC, adaptivní tempomat (při hrozící srážce s vpředu jedoucím automobilem se nejprve spustí výstražné znamení a pak se zvýší tlak v brzdovém systému na maximum) či aktivní alarm. Ten dokáže oznámit majiteli, zda náhodou někdo nechtěl vyloupit vůz a navíc má v sobě implantovaný senzor tlukotu srdce. Díky němu lze odhalit i schovaného zloděje v automobilu.

Poprvé osmiválec

S80 dostane jako vůbec první sedan vidlicový osmiválec o objemu 4,4 l a výkonu 231 kW (zatím použit u Volva XC90). Točivý moment 440 N.m je k dispozici při 3900 ot./min. Novinkou je ale také řadový šestiválec, který disponuje při objemu 3,2 l výkonem 175 kW a točivým momentem 320 N.m. Samozřejmě nebude chybět ani pětiválec s nízkotlakým přeplňováním (154 kW).

Nabídka agregátů samozřejmě musí obsahovat také stále více oblíbenou vznětovou jednotku. Nová generace dieselového pětiválce nabízí 136 kW a 400 N.m.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků