Hlavní obsah
Volant zdaleka není jediným nadmíru špinavým místem v autě Foto: Profimedia.cz

Volant je čtyřikrát špinavější než prkénko na veřejných toaletách, tvrdí studie

Studie, kterou si nechala vypracovat půjčovna aut, zjistila, že velké procento uživatelů aut provádí základní úklid ve svém voze méněkrát než jednou za rok. I kvůli tomu je volant místem s největší koncentrací bakterií.

Volant zdaleka není jediným nadmíru špinavým místem v autě Foto: Profimedia.cz
Volant je čtyřikrát špinavější než prkénko na veřejných toaletách, tvrdí studie

Zprávu k zamyšlení pro všechny řidiče zveřejnila studie společnosti CarRentals.com. První částí byl dotazník, na který odpovědělo tisíc řidičů a zákazníků v Americe. U půjčovny aut typicky nemusí nutně jít přímo o Američany. Dotaz zněl jednoduše: Jak často uklízíte interiér svého auta?

V procentech vyjádřeno 32, absolutně 320 řidičů odpovědělo v tom smyslu, že sotva jednou za rok. Tvůrce studie, kterou si půjčovna objednala, pak zkoumal, jak moc špinavé průměrné auto uvnitř může být. Nepřekvapí, že místem s největším počtem bakterií je volant.

Pokud v čísle CFU, tedy „colony-forming units”, které vyjadřuje průměrný počet bakterií na čtvereční centimetr, porovnáme s běžnými věcmi z našich životů, volant nevychází vůbec dobře. Hodnota 629 CFU je šestkrát vyšší než u obrazovky telefonu, čtyřikrát vyšší než na veřejném záchodovém prkénku a s číslovkou 313 se jen lehce přibližuje tlačítko ve výtahu.

Tankujeme s miliony

Ostatní části interiéru průměrného auta na tom jsou sice o něco lépe, ale také neexcelují. Třeba držák na nápoje má hodnotu 506 CFU a bezpečnostní pás 403 CFU. Přesto jsou situace, kdy je řidič vystaven daleko většímu nánosu bakterií. A v případě tankovací pistole se CFU počítá na dva miliony.

Pokud se ještě vrátíme k procentuálnímu vyjádření osobního dotazníku, 20 procent řidičů ve voze jí. O tom, kolik těchto šoférů spadá i do kategorie „auto uvnitř nečistím”, se zpráva nezmiňuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků