Hlavní obsah
 

V Praze je k vidění legendární autobus RTO i vzácná Tatra 85/91

V pražských Holešovicích do čtvrtka probíhá výstava Czechbus. Kromě nových autobusů jsou zde k vidění legendární české a československé autobusy - kupříkladu slavné RTO či předválečná Tatra 85/91.

 
V Praze je k vidění legendární autobus RTO i vzácná Tatra 85/91

Pátý ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, garážové a servisní techniky trvá do čtvrtka. Zájemce z řad laické veřejnosti budou nejvíce zajímat historické tuzemské autobusy. Na výstavišti jich je celkem pět, tři RTO v provedení městský, linkový a v dálkovém provedení Lux. Škoda RTO se poprvé ukázala v Brně na strojírenském veletrhu v roce 1956, autobus se vyráběl v závodě SVA Holýšov do roku 1974.

Velice zajímavý a mimořádně vzácný je autobus Tatra 85/91. Ten byl vyroben v počtu pouhých tří kusů. Samotný autobus byl postaven na podvozku třítunového nákladního automobilu Tatra 85 v roce 1938. O pohon se staral šestiválcový dieselový motor, řízení tehdy bylo vpravo. Šlo tak o poslední autobus s pravostranným řízením.

Rekonstrukce trvala 4,5 roku

Cesta k tomuto unikátnímu autobusu ve špičkovém stavu, v jakém je nyní, byla dlouhá a náročná nejenom časově, nýbrž i finančně. Majitel historického autobusu Alois Koutek jej sehnal přes svého kamaráda, který na Berounsku našel zapomenutý včelín. Ten byl onou tatrou, ovšem v nepoužitelném stavu. Výměnou za trolejbus se pánové Koutek a Arazim dostali k tomuto unikátnímu autobusu a následně jej rekonstruovali. Trvalo to 4,5 roku.

Výstava Czechbus končí ve čtvrtek. Vstupné činí 120 korun pro dospělé, děti do 15 let mají vstup zdarma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků