Hlavní obsah
Foto: Jiří Smutný

Transit Connect v roli závodníka

Co vznikne, zabuduje-li se do osvědčené praktické dodávky Ford Transit Connect upravený podvozek, mimořádně výkonný motor a brzdy z "ostrého" Focusu RS? No přece Ford Transit Connect XPress, jedinečný a unikátní model, který je také nejrychlejší verzí mezi všemi modely řady Ford Transit Connect!

Foto: Jiří Smutný
Transit Connect v roli závodníka

"Transit Connect je robustní vůz s velkým výkonovým potenciálem, takže jsme si při zahájení prací na verzi X-Press vůbec nemuseli dělat starosti, zda budeme schopni dotáhnout tento úkol do konce," říká Paul Sluimer, šéf projektu X-Press. "Spousta dílů a skupin včetně pohonné jednotky a zavěšení kol je totožná nebo velmi blízká modelu Ford Focus," uvádí.

"Takže jejich použití v projektu X-Press bylo z pohledu konstruktérů docela jednoduché. Podařilo se nám postavit užitkový vůz, s jehož parametry se nemůže měřit žádný jiný! Podle našich propočtů by měl Transit Connect X-Press zrychlovat z 0 na 100 km/h za necelých sedm sekund a dosahovat nejvyšší rychlosti hodně přes 200 km/h," říká Sluimer a dodává: "A samozřejmě, tento model - stejně jako všechny ostatní sportovní modely značky Ford - má také vynikající jízdní vlastnosti, skvěle se ovládá a dokáže perfektně brzdit!"

.: Ford Transit Connect X-Press Foto Ford Motor Company

Transit Connect X-Press má o 70 mm sníženou světlou výšku, je posazen na elegantních osmnáctipalcových litých kolech OZ, a jeho kabina je zevnitř chráněna masivní ochrannou klecí. Zvenčí na sebe extravagantní dodávka okamžitě upozorňuje efektním bílým lakem s perleťovým efektem a originální grafikou názvu "X-PRESS". Vzhledem k tomu, že sériové modely Transit Connect jsou vysoce ceněné pro své výborné jízdní vlastnosti, nemuseli tvůrci verze Connect X-Press ani příliš zasahovat do konstrukce zavěšení kol.

Pokračovatel extrémních modelů

Ford Connect X-Press je zatím posledním prototypem svého druhu. Znalci a pamětníci si možná vybaví originální model Transit Supervan, který se objevil koncem šedesátých let minulého století a jehož srdcem byl uprostřed uložený motor V8 "big-block".

.: Ford Transit Connect X-Press Foto Ford Motor Company

V osmdesátých letech na nejrůznějších výstavách a sportovních akcích sklízely obdiv prototypy Supervan 2 a Supervan 3 poháněné motory Cosworth, jejichž tvůrci se nechali inspirovat monoposty F1. A docela nedávno vzbudil nadšení "soutěžní" Ford Transit WRT, který se v počítačové hře pro Playstation 2 zhostil role doprovodného vozu "ostrého" soutěžního speciálu Focus RS WRC. Nový Ford Transit Connect X-Press není svými rozměry tak velký, jako jeho extrémní předchůdci, avšak svými parametry a koncepcí je v mnoha ohledech i předčí.

RS sluší i dodávce

To nejlepší z ryze sportovních modelů Focus RS a užitkových dodávek Transit Connect se dokonale spojuje právě v ostrém prototypu Transit Connect XPress. Srdcem supervýkonné dodávky je přeplňovaný čtyřválec Duratec RS se šestnácti ventily a mezichladičem stlačeného vzduchu, který ze zdvihového objemu 2,0 l dává výkon 158 kW při 5500 ot./min. Mohutný točivý moment až 310 Nm při 3500 ot./min. se přenáší na přední kola prostřednictvím závodní spojky AP, robustní pětistupňové převodovky s krátkými drahami řadicí páky a diferenciálu se zvýšenou svorností Quaife. Jeho stavba se v mnohém podobá diferenciálům používaným ve sportovních speciálech. Z Focusu RS pocházejí také kotoučové brzdy.

Prototyp Transit Connect XPress si podržel koncepci zavěšení kol základního modelu Transit Connect - vpředu jsou tedy vzpěry McPherson, vzadu pak konvenční náprava s příčkou, jakou v různých obměnách používá naprostá většina lehkých užitkových vozů. Samozřejmě, že obě nápravy byly pro použití v prototypu Connect XPress patřičně upraveny.

Lev autosalonů

Kabina prototypu Transit Connect X-Press je na první pohled kabinou modelu řady Transit Connect, ovšem i tady lze najít řadu speciálních prvků. Jde například o anatomická sportovní sedadla Sparco, čalouněná černo-bílou kombinací kůže a umělého semiše. Dalším osobitým doplňkem kabiny je dorozumívací zařízení (intercom) umožňující komunikaci řidiče a spolujezdce. Connect X-Press má atraktivní sportovní volant a na své sportovní geny tento vůz upozorňuje i tlačítkem, kterým se spouští motor. Palubní přístroje mají osobitý design, novinkou je ukazatel plnicího přetlaku turbodmychadla a varovná kontrolka, upozorňující na nutnost přeřazení na vyšší rychlostní stupeň.

Transit Connect X-Press rozhodně není určen pro sériovou výrobu. Jeho posláním je spíše být hvězdou autosalonů a propagačních akcí a demonstrovat současné technické možnosti společnosti Ford Motor Company. Transit Connect X-Press dosahuje zrychlení z klidu na stovku za necelých sedm sekund.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků