Hlavní obsah
 

Školní autobus bez řidiče v USA zakázali

Společnost Transdev provozovala na Floridě školní autobus, který neměl řidiče. Autonomní vůz ale nebude moci dál jezdit, protože jeho provoz byl prý protizákonný.

 
Školní autobus bez řidiče v USA zakázali

Národní bezpečnostní úřad v dopravě (NHTSA) zakázal firmě Transdev provozovat jejich autobus, který jezdil jako pendl kolem školy na Floridě. Žádný velký okruh to nebyl a autobus jezdil jen rychlostí 8 mil za hodinu (asi 13 km/h). Ale podle NTHSA byl jeho provoz nezákonný, protože „provoz bez řidiče pro přepravu školních dětí je nezákonný a v rozporu s povolením společnosti pro dočasný provoz“.

Autobusy až pro 12 dětí měly celou dobu na palubě operátora, tedy člověka, který kontroloval funkci autobusu, aby mohl v případě nebezpečí do řízení zasáhnout. Ani to nedokázalo obměkčit vedení NTHSA, které dopravu zakázalo.

Podle všech informací udělil úřad povolení na zkušební provoz vozu v březnu tohoto roku a od konce srpna jezdil autobus. Je otázka, jak je možné, že autobus jezdil přes měsíc a půl na povolení, které se podle úřadu nevztahovalo na přepravu dětí?

Firma přitom nezaznamenala za celou dobu provozu jediný problém v jízdě a také rodiče si nestěžovali. Naopak. Podle firmy byly reakce velmi vstřícné.

Nyní tedy budou muset školáci zase nasednout do toho standardního, rychlejšího velkoobjemového školního autobusu a čekat, jestli se někdy úřady smilují a společnost Transdev ještě udělí nějaké povolení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků