Hlavní obsah
Lamborghini Aventador SVJ Foto: Lamborghini

Rekordman Nordschleife bez maskování. Lamborghini Aventador SVJ je na světě

Lamborghini konečně řádně odhalilo Aventador SVJ, se kterým už stihlo zajet rekord Severní smyčky Nürburgringu. Je to jeho dosud nejsilnější dvanáctiválcový model - motor nabízí 770 koní a 720 N.m. Vznikne jen 900 kusů.

Lamborghini Aventador SVJ Foto: Lamborghini
Rekordman Nordschleife bez maskování. Lamborghini Aventador SVJ je na světě

Aventador SVJ má kromě výkonu navíc oproti SV také nižší hmotnost - 1 525 kg v „suchém” stavu, tedy bez provozních kapalin. Když je dolijete, zrychlí SVJ na stovku za 2,8 vteřiny a na dvoustovku za 8,6 vteřiny, píše výrobce. Maximálka je prý přes 350 km/h.

SVJ umí natáčet i zadní kola a byla pro něj speciálně vyvinuta verze pneumatik Pirelli P Zero Corsa. I díky nim zvládá zabrzdit ze stokilometrové rychlosti na 29,99 metru. Vyvíjela se také aerodynamika; podle tiskové zprávy je přítlak vozu o 40 % lepší, ale odpor vzduchu se o procento snížil.

Lamborghini Aventador SVJ

Foto: Lamborghini

S tím souvisí systém nazvaný ALA 2.0 - Aerodinamica Lamborghini Attiva, tedy aktivní aerodynamika. Pohyblivé klapky a křidélka, rozmístěné různě po voze, během půl vteřiny upravují své nastavení tak, aby jízda vozu byla co nejefektivnější - při zrychlení a snaze o maximálku snižují odpor vzduchu vozu, při brzdění a zatáčení zase zvyšují přítlak.

Samozřejmostí je pohon všech kol, ovšem aventador SVJ dostal také natáčení zadních kol, jehož elektronika byla upravena tak, aby spolupracovala se systémem ALA a dokázala proměnlivé aerodynamiky co nejlépe využít. Jaký je výsledek, už víme - čas 6:44,97 na Nürburgringu. [celá zpráva]

Lamborghini Aventador SVJ

Foto: Lamborghini

Lamborghini v oficiální fotosadě ukázalo dvě auta - bílé a zelené. To bílé nese číslo 63, které je odkazem na rok 1963 - tehdy byla automobilka založena.

Víme také, kolik si na aventador SVJ musíte připravit - nejméně 8,98 miliónu korun bez daně. Cena ovšem bude souviset s tím, jak si necháte upravit interiér - možnosti v rámci programu Lamborghini Ad Personam jsou dle tiskové zprávy takřka neomezené.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků