Hlavní obsah
Foto: Jiří Cysař

Prodej luxusních aut loni stagnoval, nejprodávanější bylo BMW 7

Prodej luxusních vozů na českém trhu loni stagnoval, když se prodalo 295 nových automobilů této kategorie. Nejprodávanějším modelem bylo podle údajů svazu dovozců BMW sedmičkové řady se 130 vozy, což je o 88 aut více než předloni.

Foto: Jiří Cysař
Prodej luxusních aut loni stagnoval, nejprodávanější bylo BMW 7

Následoval Mercedes třídy S s prodejem 106 aut proti 173 vozům v roce 2001 a trojici uzavírá Audi A8 se 45 auty, což znamená pokles prodeje o 16 aut. Třídu loni obohatil VW Phaeton, který si koupilo pět Čechů.

Ani jednoho kupce si u oficiálního dovozce nenašly značky Rolls-Royce a Bentley. V roce 2001 si Bentley koupil jeden zájemce.

Výrazně se nezměnil ani prodej drahých sportovních vozů. Porsche prodala 20 vozů legendárního modelu 911 proti předloňským 17 automobilům, Ferrari klesl prodej o tři vozy na 14 automobilů a nové Maserati si koupilo osm zájemců. Jaguar prodal tři vozy sportovní řady XK proti pěti v roce 2001, model XJ si koupili tři zájemci, tedy o jednoho méně než předloni.

Prodej nejdražších vozů je podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Pavla Tunkla mnohdy limitován počtem aut, které automobilka v daném roce uvolní pro český trh. To je například případ italské značky Ferrari, kde podle manažerky marketingu dovozce HP-Exclusiv Radky Hutárkové poptávka převyšovala nabídku zhruba o 30 procent. Největší zájem byl přitom o osmiválcové F360 Modena za 4,4 milionu Kč a 12válec F575 Maranello za 6, milionu korun. Situace se zřejmě nezmění ani letos, kdy dovozce očekává příděl kolem 14 Ferrari a 12 Maserati.

S omezeným přídělem vozů se potýkal i dovozce Audi. Důvodem byl podle mluvčího Import VW Group Jana Klímy náběh nového modelu. "Proto nebyli uspokojeni všichni zájemci. Očekáváme že se situace postupně stabilizuje a dodací lhůta bude dosahovat maximálně tří měsíců, jak je to obvyklé u vozů této kategorie," uvedl.

Luxusní vozy se podílí na celkovém prodeji nových aut zhruba 0,2 procenta. Třída sportovních aut, kam však vedle exkluzivních modelů patří i levnější vozy, se na celkovém trhu podílí 0,4 procenta. Celkem se loni v ČR prodalo 147.754 nových osobních aut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků