Hlavní obsah
Bugatti Type A od Nico Presslera Foto: Nico Pressler

Příští Bugatti by mělo využívat elektřinu, jinak nebude rychlejší

Bugatti není výdělečný podnik. Ale je to výkladní skříň koncernu VW, takže tahle výkladní skříň musí být nejlepší. A tak, aby se i další auta mohla posouvat stále výš a dál, budou muset být elektrifikována.

Bugatti Type A od Nico Presslera Foto: Nico Pressler
Příští Bugatti by mělo využívat elektřinu, jinak nebude rychlejší

I Bugatti už narazilo na své limity. Model Chiron se svými šestnácti válci o objemu 8,0 l a čtyřmi turbodmychadly prostě narazil na technologický strop. Tedy ono by se ještě asi zlepšovat dal, ale už by nerostlo to, co Bugatti chce vylepšovat – rychlost a zrychlení.

Ta maximální rychlost už ani tak nezávisí na výkonu agregátu, současných 1103 kW bohatě stačí, vždyť maximální rychlost musí být elektronicky omezena na 420 km/h. Rychlost dnes už závisí na aerodynamice a pneumatikách. Ty současné totiž víc než těch 420 nezvládnou.

Bugatti Chiron

Foto: Bugatti

Důležité je tedy zrychlení. A tady už jsme na limitu. Zrychlení se dá zlepšit radikálním zvýšením točivého momentu v nejnižších otáčkách. A pokud si zavzpomínáte na středoškolskou fyziku, tak elektromotor má nejvyšší točivý moment v nejnižších otáčkách. A to je cesta.

Ano, i ředitel Bugatti Wolfgang Dürheimer říká, že další vozy Bugatti se už elektřině nevyhnou. „Příští auto je ještě daleko, ale vzhledem k tomu, jak postupuje vývoj baterií a elektromotorů, se zdá jisté, že další model bude nějakým způsobem elektrifikovaný. Na plně elektrický vůz bude stále ještě příliš brzy, ale k elektrifikaci dojde.“

Uvidíme, jakou formu tato elektrifikace bude mít. Ani odhadovat si netroufáme, protože nové Bugatti bude až za hodně dlouho. Vždyť Chiron je ještě prakticky novinka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků