Hlavní obsah
Výměna pneumatik se blíží. Jak postupovat při výběru? Foto: Profimedia.cz

Připravte své auto na mrazy aneb Proč byste měli přezout na zimní pneumatiky

Tak jako se většina z nás před zimou vydává do obchodů pro teplé kabáty a boty, tak bychom neměli zapomínat ani na své automobily. Zimní obutí by mělo dostat každé auto – pneumatiky pro toto období totiž zvyšují bezpečnost na silnici, a tak se nevyplatí přezouvání a výběr pneumatik podceňovat.

Výměna pneumatik se blíží. Jak postupovat při výběru? Foto: Profimedia.cz
Připravte své auto na mrazy aneb Proč byste měli přezout na zimní pneumatiky

Odkdy jsou zimní pneumatiky povinné? Legislativa, jež tuto problematiku upravuje, vyžaduje ty zimní v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že silnici pokryje souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně pokud se dá vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se tak stane. Ačkoli tedy vyhláška zimní pneumatiky nevyžaduje povinně pro všechny a za všech okolností, rozhodně se vyplatí je na autě mít.

Na velikosti záleží

Někteří řidiči mají pocit, že pokud se v zimních měsících nepohybují v horských oblastech, přezouvání není vůbec nutné. Ovšem to není úplně bezpečný přístup. I když v některých oblastech není povinností mít zimní pneumatiky (území, kde bez nich nesmíte jezdit i za příznivých podmínek, jsou označena značkou), chladné počasí samo o sobě mění jízdní vlastnosti gum, na což jsou ty zimní mnohem lépe uzpůsobené. Navíc ledovka může silnice pokrýt i v regionech, které se za horské rozhodně považovat nedají.

02_rijen_Zbozi_Zimni pneu_1

Čím se tedy liší od letních a jak poznat zimní pneumatiky? V první řadě jsou vyrobeny z měkčího materiálu než letní – to aby i při nízkých teplotách bezpečně přilnuly na vozovku. Druhým zásadním rozdílem je vzorek. Ten je upraven tak, že pneumatika lépe odvádí sníh a vodu, které mohou pokrýt silnici.

Nejen tvar, ale i hloubka vzorku je pro zimní pneu klíčová. Podle platných předpisů musí být vzorek vyšší než 4 milimetry. Hloubka dezénu nové zimní pneumatiky se nejčastěji pohybuje mezi 7 a 8 milimetry. Pokud si nejste jistí, zda nemáte po minulých sezónách gumy sjeté, raději si je nechejte zkontrolovat v servisu. Mimochodem, pokud vás tamní pracovníci upozorní, že je vzorek „na hraně“, pneumatiky raději vyměňte. Pokud totiž pláště splňují podmínky pro bezpečnou jízdu v říjnu, může být v lednu už všechno jinak a vy riskujete nejen vysokou pokutu, ale i zdraví kvůli zhoršeným jízdním vlastnostem. Obecně se pak doporučuje měnit pneumatiky bez ohledu na hloubku dezénu po 3 až 4 sezónách.

Než vyrazíte do obchodu

Jak vybrat zimní pneumatiky? V obchodě je najdete jednoduše – nesou označení M+S, což je zkratka anglického „mud + snow“ (česky „bláto + sníh“). Řídit se samozřejmě musíte především rozměry, které stanovuje výrobce auta a najdete je v technickém průkazu. Je totiž jasné, že jiné nároky na pneumatiky bude mít malé sportovní auto a jiné velké rodinné SUV.

02_rijen_Zbozi_Zimni pneu_2

Základní údaje o každé pneumatice najdete na jejím boku, kde je vyražena řada čísel. Co znamenají? Tak například zimní pneumatiky 195/65 R15 jsou od bočnice k bočnici široké 195 milimetrů, poměr výšky pneumatiky k její šířce je 65 procent a jedná se o radiální pneumatiky s průměrem ráfku 15 palců. Analogicky pak třeba pneumatiky 175/65 R14 zimní mají šířku 175 mm, poměr výšky pneumatiky k její šířce je 65 procent a průměr ráfku 14 palců.

Důležitými kritérii by při nákupu mělo být, jak často v zimě a nepříznivém počasí vyjíždíte, kolik kilometrů během zimy najezdíte, zda podnikáte dlouhé, nebo jen krátké vyjížďky, po jakých komunikacích se pohybujete (je rozdíl mezi protahovanou a prosolenou dálnicí a horskou silničkou, jež se v zimě neudržuje), případně jaký styl jízdy vyznáváte. Zanedbatelná není pro většinu řidičů ani cena pneumatik. Ačkoli se nedá jednoduše říci, že levné zimní pneumatiky nejsou kvalitní, platí, že kvalita často roste s cenou. Ušetřit můžete například tím, že vybraný typ pneumatiky objednáte na internetu.

Ačkoli zimní pneumatiky upravuje zákon, neměli byste je svému autu dopřát pouze kvůli němu. Především díky nim zvyšujete svou bezpečnost na silnicích, které nebývají v zimních měsících k řidičům právě přívětivé.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků