Hlavní obsah

Nejspolehlivější malý vůz má značku Audi, Fabia je pod průměrem

Němečtí výrobci automobilů v čele s Audi a BMW letos počtvrté za sebou zvítězili v žebříčku neporuchovosti, který na základě údajů z minulého roku každoročně zveřejňuje německý autoklub ADAC. Auta od německého Fordu naopak loni patřila mezi nejporuchovější. Škoda Fabia se umístila na podprůměrném 23. místě z 32 hodnocených malých vozů.

Nejspolehlivější malý vůz má značku Audi, Fabia je pod průměrem

ADAC zjistil, že německé automobily lze rozdělit do dvou skupin, na "ušlechtilou třídu" a zbytek. Do první patří kromě Audi také další němečtí výrobci luxusních vozů BMW a Mercedes.

Nejkvalitnější auta podle ADAC vyrábí Audi. Automobilka z bavorského Ingolstadtu obsadila první místa ve třech kategoriích díky modelům A2, A3 a A6. Mercedes C je nejspolehlivějším autem ve střední třídě, v třídě sportovních vozů a kabrioletů se nejlépe umístil BMW řady 3 Cabrio/Coupe. BMW X3 zase dopadl nejlépe mezi terénními automobily.

BMW 125i Cabrio

Foto: Martin Žemlička, Novinky

BMW patří spolu s Audi a Mercedesem k výrobcům nejspolehlivějších aut. Minimálně to tvrdí německý autoklub ADAC.
FOTO: Martin Žemlička, Novinky

Za loňský rok tak obsadili němečtí výrobci první příčky v sedmi z osmi hodnocených třídách. Nejkvalitnějším velkým rodinným vozem (vanem) je Volkswagen Sharan. Pouze v kategorii malých vanů se nejlépe umístil francouzský Citroën Xsara/C4 Piccasso.

V poli poražených naopak skončily značky Ford a Opel. Ford vyrábí nejporuchovější auta hned ve čtyřech třídách, v nichž se na chvostu umístily modely Ka, Mondeo, S-Max a Transit. Proti Opelu hovoří zejména poslední místo modelu Opel Signum v horní střední a horní třídě.

Mezi neněmeckými výrobci si nejhůře vedly francouzské automobilky Peugeot a Renault, což ale není ničím novým. Například Peugeot 307 byl v Německu loni nejporuchovějším vozem nižší střední třídy, Peugeot 206 CC zase v třídě sportovních vozů a kabrioletů. Absolutně nejhůře ze všech hodnocených vozů dopadl Renault Mégane, rok výroby 2003.

Spolehlivost Japonců se překvapivě horší

Překvapivé podle expertů je, že z kvality dále ubraly japonské značky, které dříve platily za obzvlášť nezávadové. Nyní skončily mezi průměrem. Nejspolehlivějším importovaným vozem na německém trhu však přesto byla Toyota Aygo, která je v třídě malých vozů téměř stejně neporuchová jako Audi A2.

Nejčastější příčinou poruch bývá vybitá baterie nebo nefungující elektronika. Tento trend je stále výraznější, loni činily problémy s elektrikou 40 procent všech poruch, což je o čtyři procenta více než v předchozím roce. ADAC to přičítá i rostoucímu množství elektrospotřebičů, které jsou běžnou výbavou aut.

Toyota Aygo se spolehlivostí problém nemá.FOTO: Toyota

Statistika, kterou ADAC sestavuje od roku 1978. Aktuální výsledky jsou založeny na vyhodnocení 2,5 miliónu z celkem 3,7 miliónu loni zaznamenaných poruch, k nimž vyjížděli "žlutí andělé" ADAC. Do statistiky ADAC zahrnuje pouze modely, které se beze změn vyrábí nejméně tři roky a jichž se v Německu za rok prodalo alespoň 10 tisíc.

Nejúspěšnější značkou v historii hodnocení ADAC je japonská Toyota. Některý z vozů této značky se umístil na některé z prvních příček celkem pětatřicetkrát. Dalšími značkami, které se v průběhu let v Německu staly synonymem pro spolehlivost, jsou Mercedes, Audi, Mazda nebo Mitsubishi. Na chvostu historického žebříčku jsou naopak Fiat, Renault či Opel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků