Hlavní obsah
Lexus LC Structural Blue Foto: Lexus

Nejmodřejší modrá. Lexus 15 let vyvíjel speciální odstín metalické barvy

Lexus, luxusní odnož japonské Toyoty se pochlubila novým lakem nazvaným Structural Blue. Barva je to inspirovaná přírodou (motýlem Morpho) a Lexus na vývoji pro automobilovou karoserii údajně pracoval 15 let.

Lexus LC Structural Blue Foto: Lexus
Nejmodřejší modrá. Lexus 15 let vyvíjel speciální odstín metalické barvy

Automobilka uvádí, že vývoj této barvy měla na starost technická centra Lexus v Ann Arbor v Michiganu a v Japonsku ve spolupráci s kalifornskou společností Viavi Solutions, která se specializuje na tenkovrstvé optické povlaky. Cílem bylo navrhnout barvu na pohled modřejší než jakýkoli modrý pigment (materiál měnící barvu odráženého světla).

Inspirací pro vývojáře byl motýl Morpho, který má třpytivě modrá křídla. Barva na Lexusu LC má sedm vrstvev (původně se uvažovalo dokonce o čtyřiceti). Barevný odstín se neustále mění s dopadajícím světlem, což vzniklo díky nanostrukturám. Těch je na laku kupé LC celkem 300 gramů, což odpovídá těžko představitelným 300 miliardám miniaturních barevných šupinek.

Lexus LC Structural Blue

Foto: Lexus

Pigment se nanáší na karoserii LC ve vrstvě o tloušťce 15 mikrometrů mezi základním lakem a vrstvami čirého laku, uvádí Lexus. Zatímco běžné laky odrážejí cca polovinu dopadajícího světla, u speciálního laku Structural Blue by to mělo být téměř 100 procent.

Výrobní proces prý trvá osm měsíců, kvalitativních kontrol je dvacet. Cenu za tuto unikátní barvu Lexus nezveřejnil. Každý den je kvůli náročnosti výroby možné vyrobit jenom dva automobily s lakem Structural Blue.

Lexus LC Structural Blue

Foto: Lexus

Anketa
Líbí se vám modrá barva Structural Blue?
Ano
95.3 %
Ne
4.7 %
Celkem hlasovalo 2518 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků