Hlavní obsah

NASA vyvinula pneumatiku, kterou nejde propíchnout

Mít tak pneumatiky, které by se jen tak neojezdily a nedaly se propíchnout. A možná ještě lepší by bylo, kdyby se nemusely nafukovat. NASA vyvinula novou generaci takové pneumatiky, která se jednou podívá na Mars.

NASA vyvinula pneumatiku, kterou nejde propíchnout

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA zkoumá tak pozemní věc, jakou je pneumatika. Ono píchnout pneumatiku na Marsu je dost pitomé. Servis není dostatečně blízko a vystupovat z vesmírného vozítka na výměnu kola taky není úplně komfortní. Mise na Mars tak bude muset mít kola, která nic nepropíchne ani nezničí. Už je to dávno, co byly představeny kola s jakousi pružinovou konstrukcí, která pneumatiku nahrazovala. Systém to byl zajímavý, skvělý, ale pružiny během několika týdnů měnily svůj tvar a vymačkávaly se.

Nová pneumatika je vlastně konstrukcí velmi podobná. Mřížka svinutého kovu do tvaru pneumatiky se dokonale přizpůsobuje povrchu a nejde ji propíchnout, protože vlastně není co propíchnout. Jak se tedy vyřešil problém s vymačkáváním? Jde tu totiž o speciální paměťovou slitinu mědi a titanu. Ta si svůj tvar pamatuje a po deformaci molekulovém prostoru se zase vrátí do původního tvaru.

Testování nové pneumatiky

Foto: NASA

NASA už kolo otestovala. Na videu můžete vidět, jak je nové kolo nasazeno i na klasickém Jeepu Wrangler. Testy už samozřejmě proběhly v mnohem náročnějším terénu. Tento typ pneumatiky asi nepůjde použít na klasické silnici, ale principy z vesmírného výzkumu se velmi často prolínají do pozemských technologií už za několik let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků