Hlavní obsah
Sabra Sports GT Foto: Octane Cars and Classics

Na prodej je izraelský supersport, o kterém jste nejspíš nikdy neslyšeli

Když se hovoří o sportovních autech, člověku se vybaví Itálie, Německo, možná Spojené státy či Velká Británie. Naopak Izrael je stát, který napadne málokoho. Přesto právě odtud Sabra Sports GT pochází.

Sabra Sports GT Foto: Octane Cars and Classics
Na prodej je izraelský supersport, o kterém jste nejspíš nikdy neslyšeli

Značka Sabra se původně představila jako odnož izraelské automobilky Autocars v roce 1960 v New Yorku s malým a slabým pick-upem. Spojené státy ale v 60. letech nebyly zrovna místem, kde by člověk mohl uspět s malým užitkovým autem, a tak se úspěch nedostavil.

Později se však značka dohodla s britskou automobilkou Reliant na tom, že pick-up přetaví ve sportovní vůz – a tak vzniklo kabrio Sabra Sports. První stovka kusů byla vyrobená v Británii, zbytek se už montoval v Izraeli. Do USA se nakonec dostalo jen 41 kusů.

Sabra Sports GT

Foto: Octane Cars and Classics

Později na základě kabrioletu vzniklo ještě kupé Sabra Sports GT, a to je právě auto, o které se jedná. Vyrábělo se v letech 1964–1969 s určitým přerušením kvůli tzv. šestidenní válce v červnu 1967. Automobilka měla přinejmenším jednu prodejnu i v Evropě, a to v Belgii. Majitele si tam našlo 81 aut z celkem 379 vyrobených.

A právě tam, konkrétně u firmy Octane Cars & Classics, je tenhle zlatý kousek na prodej. Podle jejího majitele byl vůz dán protiúčtem za blíže neupřesněný Citroën v prodejně jeho strýce a ten si tuhle Sabru nechal dvacet let.

Sabra Sports GT

Foto: Octane Cars and Classics

Moc s ní ale nejezdil, neboť od roku 1967, kdy byla vyrobena, najela jen málo přes 55 tisíc kilometrů. Ale pochopitelně nečekejte auto jako nové, přece jen mu je 52 let a i podle prodávajícího potřebuje péči. Cena 22 tisíc eur (cca 567 tisíc korun) není obecně nízká, ale jedná se o jeden ze zhruba stovky exemplářů, které se dodnes dochovaly. A na prodej je údajně tento jediný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků