Hlavní obsah

Muzeum Škodovky získalo do sbírky unikátního veterána

Muzeum Škoda Auto získalo do své expozice tento týden zajímavý exemplář. Je jím jeden ze dvou dochovaných vozů Laurin&Klement typu G a současně jediný dochovaný automobil Laurin&Klement s originální karosérií phaeton „Roi des Belges”.

Muzeum Škodovky získalo do sbírky unikátního veterána

„Vystavený Laurin&Klement GR4 je výjimečně zachovalý a originální automobil s překrásnou romantickou karosérií. Odhaduji, že je vyrobený v roce 1909. Přesný rok výroby se zatím nepodařilo určit,” uvedla Eva Ticová, vedoucí restaurátorských dílen.

Vůz do expozice zapůjčil Vladimír Hoferek. Automobily zvláště historické a závodní mě fascinovaly od malička. Automobil Laurin&Klement GR4 jsem nejdříve zahlédl ve filmu Dobrý voják Švejk Karla Steklého z roku 1956. Asi po patnácti letech hledání se mi jej podařilo nalézt a koupit na maďarsko-rumunském pomezí,” řekl majitel vozu.

Géčko se vyrábělo v několika variantách

Laurin&Klement typ G se vyráběl od roku 1908 do roku 1911. Celkem se vyrobilo 308 kusů. Kapalinou chlazený čtyřválec měl výkon 15 - 17 koní. Nejvyšší rychlost činila 55 až 60 km/h. Vozidlo se prodávalo v několika variantách, mimo jiné i jako valník, dodávka nebo sanitní vůz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků