Hlavní obsah

Město automobilů zakáže vjezd dieselům

Stuttgart, domov značek Mercedes-Benz nebo Porsche, se stane od příštího roku jedním z nejpřísnějších bojovníků proti automobilům. Konkrétně proti naftovým motorům, kterým zakáže ve vybraných dnech vjezd do města.

Město automobilů zakáže vjezd dieselům

Město Stuttgart je sice centrem automobilového průmyslu, ale bohužel také leží v údolí, kde se drží často smog. Jen od začátku letšního roku byl limit prachových částic 50 mikrogramů na kubický metr překročen už třicetkrát. V roce 2016 byl překročen limit této koncentrace pětašedesátkrát. A to je příliš. Evropská unie povoluje pouze 35 dní, kdy se normy mohou překračovat, jinak může zemská vláda dostat velkou pokutu.

A tak vláda Bádenska-Württemberska rozhodla, že už příští rok bude zákaz vjezdu dieselových aut do města ve chvíli, kdy bude vyhlášena smogová situace. Povolen bude vjezd pouze vozidlům s naftovým motorem, který produkuje emise na úrovni limitů Euro 6, což je ovšem pouze 10 % všech naftových vozidel, která v tomto městě jsou provozována. Bude to tak znamenat zákaz vjezdu desetitisícům vozidel na několik dní v roce.

Stuttgart tak následuje podobná nařízení světových velkoměst. Nejznámější je zákaz vjezdu naftovým automobilům v Paříži, ale stejně na tom je i Madrid, Mexico City nebo Atény. Ty však tuto reguli zavedou v centrech měst v různých intervalech a různými začátky. Postupně na ně však přejdou zcela, a to do roku 2025.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků