Hlavní obsah

Lotus laškuje s bioethanolem

Jak se zdá, tak Lotus si uvědomnil výhody ekologických paliv a v testovacím voze začal používat bioethanol. Jedná se o přeplňovanou verzi Lotusu Exige 240R, který má s novým palivem ještě větší výkon.

Lotus laškuje s bioethanolem

Nový vůz Lotus 265E je ukázkou toho, že ekologická paliva nejsou jen pro samotné menší ekologické zatížení, ale dokáže si pořádně pohrát i se sportovním vozem. Přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,8 l totiž pracuje s klasickým palivem E85 (85 % ethanolu a 15 % benzínu), který má velmi vysoké oktanové číslo. Díky tomu může pracovat s vyššími spalovacími tlaky. Výkon se tak zvednul na 197 kW při 8000 ot./min a točivý moment na 249 N.m při 5000 ot./min. To je o 34 kW víc než v klasickém Lotusu Exige S!

Zvláštností motoru jsou dvě vačky, které pracují v různých režimech motoru. Jedna ovládá ventily při nízkých otáčkách, druhá je sportovní a pracuje ve vysokých otáčkách až do 8500 ot./min. Maximální rychlost vozu je 241 km/h a na stokilometrovou rychlost zvládne vůz zrychlit za 3,9 s.

Samozřejmostí je vynikající přínos ekologii. Především omezení oxidu dusičitého o 85 % je dost výrazné. Lotus 265E zatím nepatří do sériové nabídky firmy. Hlavně je to kvůli zájmu. Ve Velké Británii ani jinde v Evropě (kromě Švédska) není síť čerpacích stanic nabízející E85, což dost znesnadňuje rozšíření ekologických vozů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků