Hlavní obsah
Start výroby Lady Niva Travel Foto: Lada

Lada Niva je zpět a má po faceliftu, o legendární off-road se ale nejedná

Název Lada Niva se vrací - a navíc má po faceliftu. To všechno je však především hra se slovy a názvy.

Start výroby Lady Niva Travel Foto: Lada
Lada Niva je zpět a má po faceliftu, o legendární off-road se ale nejedná

Když se řekne Lada Niva, většina českých motoristů si vybaví legendární off-road ze seriálu Návštěvníci, vyráběný od roku 1977. Ten se skutečně dodnes produkuje, už roky mu však ruská značka říká prostě Lada 4x4.

Název Niva totiž od roku 2001 patří Chevroletu, respektive americkému koncernu GM. General Motors produkovalo Chevrolet Niva v továrně v ruském Togliatti. Američané však minulý rok v prosinci svůj poloviční podíl v největší ruské automobilce AvtoVAZ prodali zpět a Lada tak znovu získala práva na užívání názvu Niva.

Lada 4x4 je původní Nivou, která přišla o jméno. Dodnes se vyrábí.

Foto: Lada

Chevrolet Niva vyráběný od roku 2001. Vychází z o čtyři roky staršího VAZ 2123

Foto: AvtoVAZ

Lada Niva Travel pro modelový rok 2021 je zmodernizovaným Chevroletem Niva

Foto: Lada

Lada se však rozhodla jméno Niva nevrátit modelu 4x4, ale nechat jej na modernějším modelu. Ruští motoristé se alespoň díky tomu konečně dočkali toho, že si mohou koupit Ladu Nivu, nejedná se ale o off-road, ale o SUV, které se právě coby Chevrolet Niva vyrábí od roku 2002.

Produkce prazvláštního chevroletu přišla čtyři roky po startu výroby původního vozu VAZ 2123, který měl v devadesátých letech off-road nahradit. I s logy Chevroletu se dlouhodobě jedná o jeden z nejprodávanějších modelů na ruském trhu.

Lada Niva Travel pro modelový rok 2021

Foto: Lada

Nyní přichází facelift, v jehož rámci Niva dostala i přízvisko Travel. Nová je celá příď, která působí hranatým dojmem a připomíná současnou Toyotu RAV4. Odlišné jsou rovněž zadní LED svítilny nebo off-roadový paket, který zahrnuje i externí sání.

Lada dosud nepotvrdila změny, co se techniky týče. Pravděpodobně pod kapotou stále figuruje zážehová sedmnáctistovka o výkonu 59 kW a točivém momentu 127 Nm, spárovaná s pětistupňovým manuálem.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Lada na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Lada Niva na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Chevrolet na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků