Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: LL, Novinky

Kia má osmistupňový automat, vyvíjela ho čtyři roky a má na něj 143 patentů

Korejská automobilka se pochlubila osmistupňovou automatickou převodovkou, kterou si za čtyři roky sama vyvinula. Novou planetovou převodovku lze spojit s pohonem předních kol, což u osmistupňové převodovky od věhlasného výrobce ZF není nabízeno (u devítistupňové už ano).

Ilustrační foto Foto: LL, Novinky
Kia má osmistupňový automat, vyvíjela ho čtyři roky a má na něj 143 patentů

Převodovka je uložena napříč a je zhruba stejně velká jako starší šestistupňový automat, navíc o 3,5 kg lehčí než starší automat. Celkovou hmotnost ale tiskové oddělení Kie na náš individuální dotaz neuvedlo.

Poprvé se nová převodovka objeví příští rok v modelu Cadenza s 3,3litrovým šestiválcem. Později se uplatní i v dalších modelech korejského výrobce a rovněž v modelech sesterského Hyundaie.

Tvůrci nové planetové převodovky během vývoje podali 143 patentů, technickou zajímavostí je malé čerpadlo na hydraulický olej, údajně nejmenší mezi všemi automatickými převodovkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků