Hlavní obsah
Jeep Grand Cherokee (ilustrační foto) Foto: Jeep

Jeep a Suzuki podvádějí při emisních testech, tvrdí úřad

Automobily Jeep Grand Cherokee italsko-americké společnosti Fiat Chrysler a vozy Vitara japonské firmy Suzuki porušují emisní pravidla Evropské unie. Uvedl to ve čtvrtek nizozemský úřad pro silniční dopravu (RDW). Podle agentury Reuters také sdělil, že automobily musejí projít úpravou, jinak budou v Evropě čelit zákazu prodeje.

Jeep Grand Cherokee (ilustrační foto) Foto: Jeep
Jeep a Suzuki podvádějí při emisních testech, tvrdí úřad

RDW má v Evropské unii úlohu referenčního regulátora. Úřad upozornil, že značka Jeep už vyvinula patřičnou softwarovou úpravu a dostala nařízeno svolat vozy Grand Cherokee k jejímu provedení. Úřad dodal, že Suzuki ještě návrh na nápravná opatření nepředložila.

Suzuki Vitara před faceliftem

Foto: Martin Žemlička, Novinky

„Suzuki musí přijít s adekvátními nápravnými opatřeními, jinak RDW zahájí proces k odebrání evropské homologace,” uvedl úřad.

„V konkrétním případě se jednalo o provedení Vitary před faceliftem s dieselovým motorem DDiS 1,6 88 kW, přičemž testovány byly dva kusy roku výroby 2015 a 2016. S tímto motorem se Vitara v současné době neprodává, Suzuki nabízí jen zážehové motorizace,” uvádí české zastoupení značky, které čeká na vyjádření z ústředí automobilky.

Úřad také sdělil, že jako preventivní opatření zahájil i proces odebrání homologace pro vůz Jeep Grand Cherokee.

Automobily Jeep Grand Cherokee a Vitara podle RDW využívají „zakázané emisní strategie”, které jim umožňují vypouštět při běžném provozu větší množství emisí oxidů dusíku než při testování, píše Reuters.

Automobilové emise se dostaly do centra pozornosti v září 2015, kdy německý koncern Volkswagen v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Jeep na Sauto.cz.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Suzuki na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků