Hlavní obsah
Jawa 250, takzvaný pérák Foto: Profimedia.cz

Jawa slaví 90 let, je nejslavnější značkou českých motocyklů

Jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších českých průmyslových značek minulého století byla bezesporu Jawa. Motocykly, které nacházely kupce takřka po celém světě, patřily kdysi ke světové špičce. Značka Jawa byla v Československu zaregistrována před 90 lety, 17. srpna 1929.

Jawa 250, takzvaný pérák Foto: Profimedia.cz
Jawa slaví 90 let, je nejslavnější značkou českých motocyklů

Dva měsíce po registraci značky ji zakladatel František Janeček nechal zapsat i u Světové organizace duševního vlastnictví v Ženevě. Dodnes známá ochranná známka Jawa v oválu byla zaregistrována v roce 1936.

Konstruktér a podnikatel Janeček původně vyráběl především zbraně. Později koupil od německé firmy Wanderer licenci na výrobu motocyklů. Jejich značku složil z počátečních písmen svého jména a názvu německé firmy. První motocykl, vyrobený v továrně v Praze na Pankráci, představil dosavadní zbrojař Janeček na Pražském autosalónu 23. října 1929.

František Janeček (1878 - 1941 ) , technik, průmyslník a vynálezce, m.j. zakladatel továrny na výrobu motocyklů zn. Jawa.

Foto: ČTK

Úspěch se však nedostavil ihned. První motorka (Jawa 500 OHV "Rumpál") byla nejen drahá, ale i nepříliš kvalitní a musela být stažena z výroby. Obrat k lepšímu nastal s příchodem konstruktérů Angličana George Williama Patchetta a Josefa Jozífa. Nová Jawa 175 Villers z roku 1932 dobyla trh sloganem "Lepší stroj za méně peněz" a díky nízké ceně znamenala prudký rozmach nejen továrny, ale i tuzemského motorismu.

Za druhé světové války obsadila Janečkovy závody německá armáda. Zakladatel firmy však prozíravě nechal ukrýt před Němci tisíce náhradních dílů a konstruktéři pracovali na vývoji nových strojů ilegálně. Po válce, již bez zakladatele Janečka (zemřel v roce 1941), měla Jawa díky nepřerušenému vývoji náskok před konkurencí a mohla začít ihned vyrábět.

Nový motocykl Jawa 250, takzvaný pérák, si rychle získal světovou proslulost. Na péráky navázaly další úspěšné modely, například tzv. kývačky a panelky nebo model Jawa 500 OHC. Komunistická byrokracie a propagované heslo, že "do socialismu dojedeme automobilem, ne na motocyklu", bylo však počátkem pádu slavné značky.

Jawa 350 OHC

Foto: Petr Kološ

Konstruktéři sice měli stále spoustu originálních nápadů, které mnohdy s chutí převzala konkurence, komunistický režim však motocyklům nepřál, a tak většina novinek končila v šuplíku, až jawy nebyly konkurenceschopné. V současnosti se motocykly Jawa v Česku stále vyrábějí, ale v malém objemu. Comeback však slaví v Indii, kde nedávno tamní společnost Mahindra začala vyrábět jawy v licenční dohodě s českou firmou Jawa Moto.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků