Hlavní obsah
Řidiči by neměli slepě spoléhat na navigaci. Foto: Profimedia.cz

GPS navigace v automobilu - jak si správně vybrat

GPS přijímače se stávají standardní elektronickou výbavou běžného uživatele. Najdeme je v mobilních telefonech, kapesních počítačích (PDA), noteboocích, jednoúčelových navigátorech (PNA) a dalších zařízeních. Pro účely navigování v autě se však budeme věnovat pouze jednoúčelovým navigačním systémům.

Řidiči by neměli slepě spoléhat na navigaci. Foto: Profimedia.cz
GPS navigace v automobilu - jak si správně vybrat

Pro uživatele, kteří potřebují především navigovat a nechtějí řešit technické problémy, jsou určeny jednoúčelové navigační přístroje, tzv. PNA (Personal Navigation Assistant).

Zjednodušeně řečeno jsou to krabičky, které slouží především k navigování, případně mají omezené množství drobných doplňkových funkcí, ale není možné do nich nahrávat další programy.

Výrobců jednoúčelových GPS navigací jsou desítky, zakoupit se dají v podstatě kdekoliv a jejich ceny jsou dnes již natolik nízké, že si je může dovolit koupit opravdu každý. Ceny nejlevnějších navigací se přibližují hranici tří tisíc korun, ovšem ne každá, na první pohled výhodná nabídka se opravdu vyplatí.

Soustřeďte se na to, co opravdu využijete

Základním kritériem při výběru vhodné navigace je množství dostupných funkcí a jednoduchost jejich používání. K čemu vám bude navigace s mnoha funkcemi, které v praxi nevyužijete a které vás budou zbytečně mást.

Chcete-li opravdu snadné a intuitivní ovládání, chcete-li se především jednoduše dopravit z místa na místo a pokud neradi čtete návody k použití, volte navigace, jakými jsou například TOMTOM, MIO MOOV nebo GARMIN.

Tyto výrobky jsou natolik uživatelsky příjemné, že na jejich základní funkce přijde během chvíle každý řidič sám.

:. Přenosná navigace Orava GPS-007foto: Novinky

Pokud jste naopak technicky zdatnější a požadujete vysoký poměr cena/výkon, nemáte problém porozumět obsáhlejším uživatelským příručkám, rádi vyhledáváte složitější trasy s více průjezdními body a využíváte jejich optimalizace, volte například přístroje s navigačním programem iGO, tedy ASUS, DREIMGO, CLARION apod.

Vybírejte podle toho, kam cestujete

Mapu ČR obsahují všechny GPS navigace. Konkrétní model vybírejte podle toho, kam se reálně můžete autem vypravit, a zamyslete se upřímně nad tím, zda všechny nabízené mapy využijete. Je zbytečné platit více peněz za navigaci, která má mapy států, jež momentálně nepotřebujete a které, až je jednou potřebovat budete, budou již zastaralé.

Mapy nevyrábějí výrobci navigací. V Evropě se zpracování digitálních map jednotlivých států zabývají především dvě nejvýznamnější společnosti – TeleAtlas a NAVTEQ. Mapové podklady pak prodávají výrobcům navigačních přístrojů.

Západní Evropu mají NAVTEQ i TeleAtlas zpracovánu v podstatě stejně dobře, ovšem pokud je pro vás důležitá zejména Česká republika, doporučujeme v současnosti vybírat navigace s mapovými podklady od TeleAtlasu, u nichž obecně platí, že západní Evropa je zpracovaná výborně, Česká republika je posledním státem, který je zpracován velmi dobře, a všechny další státy směrem na východ jsou zpracovány méně podrobně.

Mapy - důležité je i aktualizovat

Velmi důležitá je také aktuálnost jednotlivých map. Například pouze půl roku staré mapy mohou být výrazně hůře použitelné než mapy zcela aktuální, protože neustále přibývají nové silniční a dálniční úseky, kruhové objezdy, místní úpravy apod.

Nepřijímejte za bernou minci argumentování výrobců procentuálním pokrytím jednotlivých států, protože neexistuje žádný závazný předpis, který by stanovoval, jakým způsobem se tento údaj vypočítává, a každý výrobce si jej tedy stanoví tak, aby výsledné číslo bylo pokud možno co nejvyšší a pro něj nejlichotivější.

Mapové podklady od NAVTEQ používají například navigace SONY, PANASONIC, BECKER, NAVIGON, VDO DAYTON, NOKIA a ROUTE 66, mapové podklady od TeleAtlasu potom navigace TOMTOM, MIO, ASUS, HP, DREIMGO a GOCLEVER. Pro úplnost je nutno dodat, že někteří výrobci nakupují mapy také od lokálních dodavatelů v jednotlivých státech.

:. TomTom patří v Česku k oblíbeným navigačním přístrojům.

Jakýkoli navigační software i mapa se neustále aktualizují a mění. Každá aktualizace se snaží opravovat předchozí chyby, poskytovat nové vlastnosti, ale současně může přinášet i chyby nové. Lidé se často mylně domnívají, že koupí navigace si zajistí i stálé a bezplatné aktualizace map. Tak tomu ale není, protože výroba mapových podkladů je velmi nákladná, a výrobci navigací je tedy zdarma nerozdávají.

Jsou však i výjimky, které toto pravidlo potvrzují – některé firmy nabízejí bezplatné aktualizace naopak příklad v prvním roce po zakoupení přístroje, jiné poskytují uživatelské opravy ve stávajících mapách.

Na rozdíl od aktualizací map bývá obnova navigačních programů u renomovaných výrobců zdarma. Konkrétní údaje o poskytovaných službách výrobců navigací lze získat od odborných prodejců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků