Hlavní obsah

Fiat: z krachující firmy k finančnímu zázraku

Italská automobilka Fiat by se mohla stát příkladem pro velké americké koncerny, které v současné době mají finanční problémy. Fiat, který ještě před dvěma lety vypadal na totální krach, za minulý rok vykázal zisk 3,2 miliardy eur.

Fiat: z krachující firmy k finančnímu zázraku

Společnost potvrdila, že letos hodlá zvýšit provozní zisk na 3,4 až 3,6 miliardy eur. "Potvrzení cílů je určitě velmi pozitivní," řekl jeden z analytiků automobilového průmyslu. Akcie firmy Fiat po zprávě posílily o více než osm procent.

Fiat očekává, že v letošním roce zvýší svůj tržní podíl v Itálii i v celé západní Evropě. K růstu prodeje by měly přispět nové modely, například nová verze legendárního malého vozu Fiat 500. Tu loni novináři zvolili evropským automobilem roku 2008.

Celkové tržby společnosti loni stouply o 13 procent na 59 miliard eur. Tržby klíčových automobilových divizí, které zahrnují značky Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Maserati a Ferrari, se díky novým modelům zvýšily rovněž o 13 procent na 29 miliard eur.

Fiat se před několika lety kvůli ztrátovosti automobilových aktivit ocitl v krizi. Generální ředitel společnosti Sergio Marchionne proto přikročil ke snižování nákladů a uzavírání spojenectví s ostatními automobilkami. Tím se mu podařilo vrátit tyto aktivity k zisku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků