Hlavní obsah
Ferrari 488 GTB je jedním ze současných modelů značky s přeplňovaným motorem. Foto: Ferrari

Ferrari si nechává patentovat čtyřválcový motor s elektrickým turbem

Automobilka Ferrari podala k Evropskému patentovému úřadu žádost o patent turbodmychadla, kde turbína vyrábí elektřinu z energie výfukových plynů a kompresor stlačuje nasávaný vzduch. Údajně by to mohla být indicie, že Ferrari pracuje na nástupci modelu Dino.

Ferrari 488 GTB je jedním ze současných modelů značky s přeplňovaným motorem. Foto: Ferrari
Ferrari si nechává patentovat čtyřválcový motor s elektrickým turbem

Automobilka Ferrari vyvíjí elektrické turbodmychadlo, pravděpodobně pro použití u řadového čtyřválce. Odhalují to patentové obrázky, které zveřejnil Evropský patentový úřad.

Pokud v obrázku čteme správně, Ferrari ve své podstatě nahradilo hřídel turbodmychadla generátorem a elektromotorem. Princip funkce systému je takový, že výfukové plyny roztáčejí turbínu, která otáčí generátorem. Vyrobená elektřina je pak ukládána v bateriích.

Patentový obrázek elektrického turbodmychadla Ferrari

Foto: Evropský patentový úřad

Z nich může být použita dvěma způsoby. Jednak může pohánět kola vozidla. A za druhé může otáčet elektrokompresorem – tak zní přesný název zařízení, které v tomto případě, a také u Audi SQ7 TDI, stlačuje nasávaný vzduch.

Benefit elektrokompresoru oproti klasickému turbodmychadlu je jasný – prodleva motoru v reakci na plynový pedál je výrazně zmenšena. Například u zmíněného audi je elektrokompresor použit jen z tohoto důvodu; slouží pouze v nízkých otáčkách a k tomu, aby motoru dodal víc vzduchu, než se „nadechnou“ konvenční turba.

Ferrari však bude na rozdíl od Audi vyrábět elektřinu také z energie výfukových plynů, která by jinak doslova vylétla výfukem. Jiný slovy to znamená, že v případě italského výrobce nejde pouze o rekuperací při brždění vozidla.

Ferrari 488 GTB

Foto: Ferrari

Pořád to ale bude čtyřválec, myslíte, že do ferrari nepatří? Nebude to první řadový čtyřválec ve vozech Ferrari. Tím prvním byl dvoulitr navržený motorářem Aureliem Lampredim v 50. letech minulého století. Používal se ve formuli 2 a v závoďácích světového šampionátu sportovních vozů.

Použití tohoto nového motoru je však zatím nejasné. Podle webu Carscoops by to mohla být indicie, že Ferrari pracuje na novém „základním“ modelu, duchovním nástupci někdejšího dina. Anebo se také můžeme dívat na nové pohonné ústrojí pro Alfu Romeo a Maserati. Jasno bude za pár let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků