Hlavní obsah
Nový Peugeot e-2008 Foto: Peugeot

EU rozhodla: Nové elektromobily budou muset vydávat zvuk

Nové elektromobily budou podle pravidla EU, které v pondělí vstupuje v platnost, muset mít systém vydávající zvuk. Opatření je výsledkem obav z toho, že tichost nízkoemisních aut může představovat nebezpečí pro chodce a cyklisty, uvedla BBC.

Nový Peugeot e-2008 Foto: Peugeot
EU rozhodla: Nové elektromobily budou muset vydávat zvuk

Součástí všech nových modelů elektromobilů bude nyní zařízení vydávající zvuk běžného motoru či zvuk připomínající pohyb dopravního prostředku. Od roku 2021 musí mít systémy s akustickým upozorněním na jedoucí vozidlo i veškeré ostatní elektromobily.

Zařízení musí být aktivní, pokud elektromobil couvá či jede pomaleji než 20 kilometrů za hodinu, protože je vyšší pravděpodobnost, že pomalu pohybující se vozidlo bude v blízkosti chodce. Řidič však bude mít možnost systém deaktivovat, pokud usoudí, že to je potřeba.

Už dnes takové systémy ve většině elektromobilů a i u některých hybridů najdete, i když povinné nejsou. Právě deaktivovat monotónní umělý zvuk je někdy velmi snadné. Například u BMW i3 to lze jedním stisknutím tlačítka na palubní desce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků