Hlavní obsah
 

Další startup chce stavět autonomní vozy, tentokrát pro kampusy či přístavy

Bostonský startup Optimus Ride představil své elektrické - a hlavně autonomní - mikrobusy, a to v uzavřeném industriálním parku v New Yorku. Má jich tam jezdit šest jako autobusová linka.

 
Další startup chce stavět autonomní vozy, tentokrát pro kampusy či přístavy

Šest samořídících mikrobusů má vozit pasažéry po předem dané lince v přístavu v Brooklynu, který je součástí města New York. Celkem tu pracuje 10 tisíc lidí - a právě ti podle agentury Reuters mají linku využívat.

„Vůz mě může vyzvednout a dovézt k zastávce vlaku a pak jet pro další lidi,” opakuje známé výhody autonomních vozidel Ryan Chin, ředitel a spoluzakladatel firmy Optimus Ride. V tomto přístavu vede linka od jedné brány přes areál k další, nově zřízené.

Firma se zaměřuje na autonomní jízdu v určitých, předem definovaných oblastech. Nejprve s vozem jezdí po trase člověk, aby zmapoval prostor pomocí svých čidel. Pak nastává testovací fáze, kdy zhruba dva týdny jezdí auto po trase samo a testuje a zdokonaluje mapy.

Učí se podobně jako člověk za volantem

„Ve veškerých svých technologiích využíváme umělou inteligenci. (...) Čím víc dat získáme, čím víc aut máme v prostoru a v čím hustší síti, tím lepší máme informace,” vysvětluje Chin princip fungování své firmy a dodává, že to je, jako by člověk neustále jezdil tu stejnou trasu znova a znova - taky ji po nějaké době bude znát naprosto dokonale.

Optimus Ride myslí svou prací nejen na přístavy, ale na všechny podobné „uzavřené” prostory - např. kampusy univerzit či domů s pečovatelskou službou, areály továren nebo cokoliv podobného.

Anketa
Jaké využití samořídících aut se vám zdá nejvhodnější?
Právě takovéto, v továrnách a kampusech
0 %
Na dálnicích a hlavních tazích
0 %
Všude, chci auto bez volantu a pedálů
0 %
Nikde, chci řídit sám/a
0 %
Celkem hlasovalo 0 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků