Hlavní obsah
 

Cizinci v Hradci Králové a Pardubicích ukradli z aut filtry pevných částic za 1,6 milionu

Policie v minulých dnech zatkla tři cizince podezřelé z krádeží filtrů pevných částic ze zaparkovaných dodávek v Hradci Králové a v Pardubicích se škodou přes 1,6 milionu korun.

 
Cizinci v Hradci Králové a Pardubicích ukradli z aut filtry pevných částic za 1,6 milionu

Mužům ve věku od 38 do 43 let v případě odsouzení hrozí až osm let vězení. Všichni jsou stíháni vazebně, potvrdila mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

Cizinci se podle policie zaměřili na dodávky Renault Master a Opel Movano zaparkované na volně přístupných místech v obou krajských městech. „Z aut po demontáži uchycovacích šroubů a přeskřípnutí dvou gumových hadic demontovali filtr pevných částic,“ řekla mluvčí. Filtry podle detektivů ukradli z 22 aut. Následně je dodávali do své země jako náhradní díly.

Policie po zlodějích pátrala dva měsíce. „K jejich dopadení dopomohl hlavně kvalitní městský kamerový systém v Pardubicích,“ uvedla mluvčí. Všechny tři cizince policie obvinila z krádeže. Jednačtyřicetiletý muž byl navíc obviněn z maření úředního rozhodnutí, protože v září 2019 mu byl uložen za krádež tříletý trest vyhoštění.

Filtr pevných částic má od roku 2010 každý nový osobní vůz se vznětovým motorem povinně. Postupně si našly cestu i do moderních zážehových motorů s přímým vstřikováním, s dnešními emisními normami se bez něj neobejdou.

Vzhledem k tomu, že provoz vozidla s demontovaným filtrem je nelegální a jeho výměna se může šplhat do desítek tisíc korun v závislosti na modelu, je lákavým cílem zlodějů.

Kradený filtr pevných částic.

Foto: Policie ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků