Hlavní obsah

Česko má prý třetí nejlevnější automobily z Evropy

Česká republika má třetí nejlevnější auta mezi vyspělými evropskými státy. Levnější jsou vozy už jen ve Švýcarsku a v Maďarsku, vyplývá z analýzy společnosti Roadtodata za 1. čtvrtletí.

Česko má prý třetí nejlevnější automobily z Evropy

Zatímco v tuzemsku lze koupit nový osobní vůz o šest procent levněji, než je průměr v eurozóně, v Maďarsku je to o osm procent a ve Švýcarsku je sleva na úrovni deseti procent.

Naopak tradičně nejdražší evropskou zemí je Dánsko s cenami 93 procent nad průměrem, za které může především vysoké zdanění. V Norsku jsou auta dražší o 67 procent než průměr a v Irsku o 30 procent. Například nejlevnější Volkswagen Golf, který v tuzemsku stojí téměř 440 000 korun, vyjde v Dánsku v přepočtu na 874 000 Kč.

Během posledních 12 měsíců se ceny nových aut v Česku snížily o 0,6 procenta a dále klesají. Za nižšími cenami stojí podle odborníků především posilování české koruny a vysoká konkurence.

Prodej nových osobních aut v ČR v 1. čtvrtletí meziročně klesl o jedno procento na 27 568 vozů. Naopak prodej lehkých užitkových aut, kam se přesunula část osobních vozů kvůli možnosti odpočtu DPH, zaznamenal nárůst o 49 procent na 10 445 aut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků