Hlavní obsah

Celá kabina auta může být ovládacím panelem, plánuje finská firma

Společnost Canatu vyvinula speciální materiál Carbon nanoBud, který funguje jako dotykový displej, ale můžete ho libovolně ohýbat, tvarovat a natahovat. Centrální obrazovka infotainmentu s touto technologií už získala ocenění.

Celá kabina auta může být ovládacím panelem, plánuje finská firma

Jednou z cest, jak dosáhnout mnohem větší interaktivity interiéru auta, jsou podle firmy Canatu 3D dotykové displeje. Ovšem nikoliv jako 3D v kině – tyto displeje mají být skutečně zprohýbané, a to díky onomu speciálnímu materiálu.

Je nazvaný Carbon nanoBud a je to v podstatě fólie, která funguje jako dotykový ovládací panel. Dá se natáhnout až na 200 % své původní délky nebo ohýbat s poloměrem ohybu do jednoho milimetru.

Jak konkrétně je možné něco takového použít? Představte si třeba dotykový panel k ovládání sedačky, který není vidět, dokud k němu nepřiblížíte ruku. Nebo ovládání hlasitosti rádia posunem prstu po hraně, která reaguje na dotyk, ale je to fyzická hrana, takže ji mnohem snáze trefíte, než „virtuální tlačítka“, která se v současnosti snad až nadužívají.

3D dotykový displej, vyvinutý ve spolupráci Continentalu a Canatu

Video: Continental

Právě takový systém na displeji vyvinutém ve spolupráci s gigantem Continental získal ocenění na letošním veletrhu CES v Las Vegas. Kromě „dotykových hran“ byl vybaven také haptickou odezvou dotyku. Ta sama o sobě není nová, nabízí ji už auta, která si dnes můžete koupit, ovšem, samozřejmě, na plochém displeji. [celá zpráva]

Canatu spolupracuje také se subdodavatelskými firmami jako Denso nebo Faurecia. A pracuje na potažení svých ovládacích panelů kůží nebo textilem, což otevře další možnosti, jak schovat ovládací prvky auta, když zatím nejsou potřeba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků