Hlavní obsah
Stavba silniční přípojky k budoucímu zkušebnímu polygonu BMW na Podkrušnohorské výsypce. Foto: KÚ KK

BMW může začít stavět zkušební polygon na Sokolovsku

Na Podkrušnohorské výsypce u Sokolova může začít budování zkušebního polygonu společnosti BMW Group. Společnost totiž získala stavební povolení pro výstavbu části testovacích drah. Díky tomu v příštích týdnech začnou stavební a zemní práce. Minulý týden o tom informovala na svém webu sokolovská radnice.

Stavba silniční přípojky k budoucímu zkušebnímu polygonu BMW na Podkrušnohorské výsypce. Foto: KÚ KK
BMW může začít stavět zkušební polygon na Sokolovsku

V několika prvních měsících budou hlavní aktivitou zemní práce a doprava stavebního vybavení. „V této fázi projektu předpokládáme objem dopravy okolo čtyř desítek nákladních vozidel denně. Věříme, že toto navýšení dopravy nebude v běžném provozu znatelné,“ uvedl Petr Pospíšil z BMW Group Czech Republic.

V novém vývojovém centru u Sokolova, které poskytne práci několika stovkám lidí, budou různé dráhy, venkovské silnice a také simulace města. Celkem bude k dispozici šestnáct různých zkušebních drah o celkové délce přes sto kilometrů.

Kromě toho na území s rozlohou přibližně 650 hektarů vzniknou rovněž administrativní a provozní budovy, dílny, sklady a další infrastruktura potřebná pro provoz centra a provádění testů a zkoušek. Zprovoznění zkušebního centra je plánováno na rok 2022.

„Už od samého počátku, když se o této možnosti začalo poprvé hovořit, jsme v tomto projektu viděli velkou šanci pro stabilizaci a rozvoj regionu. Je výborné, že se záměr podařilo dotáhnout až do zdárného konce a zahájení stavby už nestojí nic v cestě,“ uvedla sokolovská starostka Renata Oulehlová (ANO).

Podle uzavřené smlouvy má BMW Group pozemky na Podkrušnohorské výsypce pronajaté a až se zahájením ostrého provozu zkušebního polygonu dojde k jejich vlastnickému převodu od Sokolovské uhelné (SU).

„Podepsání smlouvy s BMW Group, na jejímž základě se začne budovat centrum pro vývoj a testování budoucích technologií, je důležitým krokem pro naši společnost a současně i pro budoucnost našeho regionu,“ uvedl předseda představenstva SU Zbyšek Klapka.

Karlovarský kraj chce do konce června dokončit dopravní napojení k chystanému vývojovému a testovacímu centru automobilky BMW. „Celkové náklady jsou vyčísleny na 92,3 milionu korun,“ uvedl první náměstek karlovarského hejtmana Martin Hurajčík (ANO). Výstavba je financována ze státního programu Re:Start.

Loni silničáři pracovali na rozšíření vozovky a vystavěli opěrnou gabionovou zeď. Na jaře se začalo s výstavbou kruhové křižovatky a dokončuje se vyztužený násyp ze zlepšované zeminy. Jakmile bude hotova konsolidace násypu, dojde k pokládce definitivní konstrukční vrstvy vozovky. Následovat bude ještě vybudování veřejného parkoviště včetně nabíjecích stanic pro elektromobily.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut BMW na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků