Hlavní obsah
 

BMW má první ostrá SUV střední třídy. X3 a X4 nabídnou díky divizi M až 510 koní

Plnotučných modelů od divize Motorsport je zase o něco více. Přesněji o dvě střední SUV. Kúru podstoupila X3 a X4. Za svůj název si přidala ikonické písmeno a na stovce jsou za pět sekund.

 
BMW má první ostrá SUV střední třídy. X3 a X4 nabídnou díky divizi M až 510 koní

Když před lety přišla dvojice SUV X5 a X6 s verzí M, ortodoxní fanoušci byli pěkně naštvaní. Něco takového tu totiž dosud nebylo. Nyní se tento trend posouvá i o třídu výš. Tohle je první BMW X3 M a X4 M v historii. Konkurent pro vozy jako Mercedes-AMG GLC 63 či Jaguar F-Pace SVR si musí vystačit s šestiválcem, ovšem nově vyvinutým.

Třílitrový řadový šestiválec s jedním dvoukomorovým turbodmychadlem není příbuzným ostré, až polozávodní jednotky S55, kterou znáte z vozů jako M2 Competition, M3 či M4. Jedná se o vylepšený motor s kódem B58, který se nyní nazývá S58. Je trochu civilizovanější, příbuzný s běžnými třílitry a známý třeba z první M2. Ovšem po pořádném tréninku od divize M mu rozhodně výkon nechybí. Ve standardní verzi má 480 koňských sil, ve verzích Competition, které se zároveň představují pro oba modely, pak až 510 koní.

BMW se rozhodlo uvést oba modely najednou

Foto: BMW 4x

Spřažen s osmistupňovou samočinnou převodovkou umí svých 600 Nm přenést na všechna čtyři kola. Na výběr jsou režimy 4WD a 4WD Sport s větší preferencí zadní nápravy. To znamená jen 4,1 sekund z nuly na stovku, které verze Competition potřebuje na rozdíl od o desetinu horšího času standardní varianty. A s paketem M Driver můžete uhánět až 284 kilometrů za hodinu.

Aby automobilka dostatečně oddělila novinku od verzí divize M Performance, tedy M40d a M40i, dostala pravověrná „emka” černou masku chladiče a zrcátka spolu s agresivnějším bodykitem a většími dvaceti- až jednadvacetipalcovými koly. Uvnitř najdete jiná sedadla, dekory a volič převodovky z M5.

Emkové modely se liší kompletním bodykitem

Foto: BMW

O zvládnutí hmoty a výkonu se postarají adaptivní tlumiče spolu s aktivními stabilizátory. Odvrtávané, vnitřně chlazené brzdové kotouče mají průměr 395 milimetrů vpředu a 370 milimetrů vzadu. Plovoucí konstrukce odvozená od závodních vozů kombinuje lité brzdové kotouče s hliníkovými středy. Výroba obou aut začíná v květnu letošního roku.

Výfuk má čtyři koncovky a aktivní klapku

Foto: BMW

V interiéru najdete jiná sedadla a volič převodovky

Foto: BMW

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků