Hlavní obsah
 

Auta na solární pohon budou závodit jihoamerickou pouští

Osm dnů budou piloti sedět ve stísněných a nepohodlných kokpitech bez klimatizace či rádia, aby zdolali 2600 km dlouhou trasu dřív než deset dalších konkurenčních týmů. Nepoužijí k tomu ani kapku benzínu, a dokonce se budou vyhýbat i zásuvkám - elektřinu budou získávat ze slunce.

 
Auta na solární pohon budou závodit jihoamerickou pouští

Závod Carrera Solar Atacama vezme solární elektromobily jedenácti týmů ze Santiaga de Chile do přístavního města Arica. Trasa vede přes poušť Atacama, nejsušší poušť na světě.

„Můžeme říct s jistotou, že tahle trasa je nejnáročnějším utkáním solárních aut na světě,“ nešetří silnými slovy Leandro Valencia, člen vedení neziskovky La Ruta Solar, která v Chile podporuje techniku na solární pohon.

Jediný evropský tým přijel z Belgie. Patří ke světové špičce

K účastníkům patří také tým z Belgie, který je v současnosti v závodech aut na solární pohon světově třetí nejlepší. Jejich vůz je bílou aerodynamickou plackou s jedinou boulí nad solárními panely – to aby měl řidič kde sedět.

„Nikdy nesoutěžili v takhle extrémních podmínkách. To pro ně bude největší výzva ve srovnání s chilskými týmy, které jsou obeznámeny s terénem, vedrem či se zářením,“ komentuje první účast Belgičanů Daniel Gomez, uruguayský rozhodčí závodu.

Trasa závodu vede až do nadmořské výšky 3400 metrů. Jen čtyři z jedenácti týmů mají auta čistě na solární pohon; ten zbytek může své vozy pohánět i lidskou silou, tedy šlapátky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků