Hlavní obsah
Subaru Impreza XV 2.0D Foto: Martin Žemlička, Novinky

Subaru Impreza XV 2.0D: více plastová, jinak stejná

Imprezu lze pořídit v nové verzi XV, která přidává vozu díky oplastování "outdoorový" vzhled. Vyzkoušeli jsme verzi s dvoulitrovým turbodieselem. Kromě něj lze verzi XV koupit také s benzínovým dvoulitrem.

Subaru Impreza XV 2.0D Foto: Martin Žemlička, Novinky
Subaru Impreza XV 2.0D: více plastová, jinak stejná

Subaru Impreza XV samo sebou vychází z běžné imprezy, na první pohled je nápadné zejména černé oplastování celého auta a střešní ližiny. Světlá výška je stejná jako u výchozí imprezy (stejně jako stálý pohon všech kol), takže lze s klidným svědomím napsat, že oba modely zvládnou na silnici to samé. Odlišný, outdoorový vzhled ale zákazníky láká a české zastoupení bylo jejich poměrně velkým zájmem o XV překvapeno.

Interiér je sice funkční, ale pořád působí jako z osmdesátých let minulého století. Jeho jednoduchost není na škodu ve snazším ovládání a větší přehlednosti.

Kritika se ale musí snést na malý, špatné umístěný (na středu mimo zorné pole řidiče), špatně ovladatelný (malým čudlíkem vedle rychloměru) a nedostatečně informující (chybí třeba dojezd) palubní počítač. Je to sice detail, ale tady Subaru hodně zaspalo.

Subaru Impreza XV 2.0D

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Pouze průměrný prostor

Navíc, v mrazivých teplotách poloviny března občas při přejezdu nerovností skřípaly plasty na středovém panelu. A ještě jeden kritický postřeh – zvuk zaklapávání dveří je plechový, hlasitý a k autu s cenovkou bezmála 700 tisíc se jednoznačně nehodí.

Prostor nabízený pro posádku a zavazadla je ve srovnání s konkurencí pouze průměrný, nicméně pro čtyři cestující ve většině případů snad postačující. Co zaslouží pochvalu jsou nízko ukotvená, sportovně střižená sedadla, která nejenom že výborně vypadají, ale jsou i pohodlná a mají dobré boční vedení.

Subaru Impreza XV 2.0D

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Převodovka je přesná a její dráhy se pohybují v jasně vymezených a krátkých kulisách. Také zpřevodování šestistupňové skříně je s dvoulitrovým turbodieselem dobře sladěné.

Nadprůměrné jízdní vlastnosti

Spojka je sportovně tužší; záběr i dávkování má výtečné, značná tuhost ale nebude vyhovovat všem. Kotoučové brzdy odvádějí svou práci dobře, pohodlné a přesné je i jejich dávkování. Jinak přesné řízení je necitlivé kolem středové polohy.

Výborný je dvoulitrový přeplňovaný dieselový čtyřválec (boxer), který je kultivovaný, nabídne velmi solidní zátah i nízkou spotřebu (kolem šesti litrů, při jízdě mimo město se lze úspornou jízdou dostat ještě k nižším hodnotám).

Subaru Impreza XV 2.0D

Foto: Martin Žemlička, Novinky

V čem je Impreza tradičně silná, jsou jízdní vlastnosti za zhoršených klimatických podmínek – zasněžená či deštěm zkropená silnice – zde se ukazuje výborná trakce i ovladatelnost. Ale nemusíte jet ani po zasněžené silnici, aby vám Impreza (XV) předvedla výtečné držení stopy a ochotu vrhnout se do zatáčky i v rychlostech, na které byste si u jiných hatchbacků nejspíš netroufli. Podvozek se sice trochu naklání, ale není to nikterak citelné.

Suma sumárum – oproti klasické verzi Impreza XV nepřináší kromě oplastování nic nového. Tradičně skvělý je turbodiesel a stálý pohon všech kol. Prostornost je pouze průměrná a mnohým bude vadit také interiér á la 80. léta. Vysoká je i cena, přestože v této specifikaci je automobil komfortní a bezpečnostní výbavou je opatřen dobře.

Subaru Impreza XV 2.0D

Foto: Martin Žemlička, Novinky

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor:1998 ccm, čtyřválec, vznětový, turbo
Max. výkon:110 kW (150 k) při 3600 ot./min.
Max. točivý moment:350 Nm od 1800 ot./min.
0 - 100 km/h:9,0 s
Nejvyšší rychlost:203 km/h
Průměrná spotřeba:5,8  l/100 km
Pohotovostní hmotnost:1475 kg
Poháněná náprava:stálý pohon 4x4
Cena základní verze:659 000 Kč

Aktuální nabídku nových i ojetých vozů značky Subaru najdete na Sauto.cz.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků