Britská strojírenská společnost Rolls-Royce je známá především jako producent luxusních osobních automobilů. Zatímco výrobce aut, společnost Rolls-Royce Motor Cars, se kvůli hospodářským potížím dostal v 90. letech do rukou německé skupiny BMW, původní společnost je dnes především druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě. Motory dodává také do lodí i pro využití v průmyslu.

Charles Stewart Rolls (vlevo) a sir Henry Royce

Charles Stewart Rolls (vlevo) a sir Henry Royce

FOTO: Rolls-Royce

Dějiny legendární firmy s nezaměnitelným logem dvou propojených "R" začaly v roce 1904, kdy se v hotelu Midland v anglickém Manchesteru setkali podnikatel Charles Rolls a inženýr Henry Royce. Už 13. prosince začali oficiálně spolupracovat, produkovat vozy Rolls-Royce, ale firma se stále oficiálně jmenovala Royce Limited. Až o téměř dva roky později se tato jména dala oficiálně dohromady a vzniklo to, co známe dodnes.

Podívejte se do fotogalerie na některé slavné vozy historie značky Rolls-Royce

Výsledkem jejich spolupráce byla nová automobilka a už její první model Silver Ghost byl legendou. Firma poté dala světu řadu dalších výjimečných vozů, které se staly symbolem pohodlí, bezpečnosti a především luxusu. Vozy Rolls-Royce si oblíbili nejen movití podnikatelé a různé celebrity, ale například i korunované hlavy států.

Královna Alžběta II a princ Filip v Nassau (březen 1966)

Královna Alžběta II a princ Filip v Nassau (březen 1966)

FOTO: Rolls-Royce

Zajímavá je historie jejich emblému. Spojená R byla na kapotách prakticky od začátku, ale byla na červeném pozadí. V roce 1910 ale Charles Rolls, jinak také vášnivý pilot, havaroval ve svém letadle a zabil se. Od té doby je pozadí RR černé. Známá soška Spirit of Ecstasy se objevila na vozech až o rok později.

Letecké motory se značkou Rolls-Royce se objevily už v roce 1915, největší slávy pak dosáhly za druhé světové války. Proslulé motory Merlin poháněly elegantní stíhačky Supermarine Spitfire, uplatnění ale našly také v bombardérech. Firma patřila i k průkopníkům proudových motorů, model Nene používaly nejen anglické letouny, ale stal se i předlohou pro motor sovětské stíhačky MiG-15. Dnes Rolls-Royce poskytuje své motory všem hlavním výrobcům letadel.