Hlavní obsah

Makedonie volá o pomoc, Unie zvažuje zablokování řecko-makedonské hranice

Brusel

Evropská unie zvažuje další možnosti, jak zpomalit vlnu migrantů přicházejících do Evropy a jednou z nich je zablokování průchodu uprchlíků do Makedonie z Řecka, přes něž míří většina uprchlíků na cestě na západ a sever kontinentu. Napsal o tom deník Financial Times (FT).

Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Migranti v uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici

Článek

Zpřísnění kontroly řeckých hranic na Balkáně podle FT navrhl slovinský premiér Miro Cerar a ve středu o něm diskutovali velvyslanci zemí osmadvacítky v Bruselu. Řecko se ale takového kroku obává, protože by to mohlo znamenat, že na jeho území uvíznou až desítky tisíc běženců.

FT připomínají, že by takový "drastický plán" v důsledku izoloval Řecko, které má již nyní hospodářské problémy a je již zahlceno migranty.

Cerar napsal představitelům členských zemí EU dopis, v němž žádá "přímou pomoc" Makedonii nutnou pro to, aby bylo Skopje schopné zabránit "neregulérním migrantům v překročení řecko-makedonské hranice".

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

"Všechny země EU by měly poskytnout maximální podporu makedonským úřadům při ostraze hranic prostřednictvím dočasných policejních posil, poskytnutím vybavení nebo dalšími způsoby," stojí v dopise slovinského premiéra.

Komise i Německo jsou pro

Podle Financial Times je takovému postupu nakloněna Evropská komise i Německo. Souhlasily by i další státy, které podobné návrhy vyslovily v minulých dnech. Například maďarský premiér Viktor Orbán v pátek po jednání s Cerarem vyzval, aby byl na hranicích Makedonie a Bulharska s Řeckem postaven plot.

O potřebě "záložního hraničního systému" na linii Bulharsko - Makedonie v případě selhání úsilí posílit vnější ochranu schengenského prostoru hovořil tento týden i český premiér Bohuslav Sobotka.

Makedonie na svých hranicích s Řeckem už krátký plot loni v listopadu postavila.

Obavy Řecka

Nový přístup by posunul klíčovou linii Evropské unie, pokud jde o migranty, z tureckého pobřeží a Egejského moře na severní hranici Řecka, uvedly FT.

Atény se takového kroku obávají. Premiér Alexis Tsipras podle Financial Times v této souvislosti varoval, že by se z Řecka mohla stát "černá skříňka" pro migranty. Ti by totiž bez možnosti vycestovat dál uvízli na jeho území.

Možnost zablokování řeckých hranic se objevuje v době, kdy rostou obavy, že plán EU přesvědčit Turecko, aby zastavilo proud uprchlíků, nefunguje, píší FT.

Evropská unie loni uzavřela dohodu s Tureckem, které se za příslib finanční pomoci ve výši tří miliard eur (81 miliard Kč) zavázalo lépe střežit své hranice na pobřeží Egejského moře.

Právě z tureckého pobřeží totiž do Evropy připlouvá největší díl migrantů - loni se takto na řecké území dostalo přes 800 000 uprchlíků. Dohoda se ale zatím do počtu připlouvajících běženců příliš nepromítla, jejich počet se v prosinci a lednu sice mírně snížil, podle odborníků to ale může být spíše důsledek nepříznivého počasí, než větší přísnosti tureckých úřadů.

Reklama

Výběr článků

Načítám